pixel Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

 

Jesienią działaj z głową. Jesienny numer kwartalnika możesz zamówić z dostawą do domu i w zestawie z zeszytem krzyżówek. Przesyłki na terenie Polski są (nadal!) darmowe.

Kup numer jesienny

Jesienią „Przekrój” cieszy podwójnie, bo oprócz kwartalnika przygotowaliśmy dla naszych Czytelniczek i Czytelników – a w szczególności miłośniczek i miłośników kultowej rozrywki – zeszyt „Krzyżówki i łamigłówki »Przekroju«”.

Kup numer jesienny z krzyżówkami
Przekrój
Przegląd gorących wydarzeń ostatniej zimy.
2020-03-20 10:01:00

Przekrój zimy 2019/2020

ilustracja: Marek Raczkowski
Przekrój zimy 2019/2020
Przekrój zimy 2019/2020
Czyta się 3 minuty

10 grudnia

W nowym rządzie Finlandii zasiada więcej kobiet niż mężczyzn. Na świecie wzbudziło to sensację, ale Finowie tłumaczą, że nie jest to ich pierwszy rząd z przewagą dam. I dodają, że w ich języku zamiast zaimków ona, on i ono używa się wspólnego słówka hän.

11 grudnia

Greta Thunberg została człowiekiem roku magazynu „Time” (trzy lata wcześniej był nim jej największy przeciwnik – Donald Trump).

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

31 grudnia

Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską. Bolesne to było rozstanie, ale zaloty nie przebiegały łatwiej – w latach 60. XX w. Charles de Gaulle dwa razy wetował starania Zjednoczonego Królestwa o przystąpienie do wspólnot europejskich, twierdząc kategorycznie, że nic z tego nie będzie, bo to kraj niekompatybilny z Europą i głęboko wrogi inicjatywom ogólnokontynentalnym.

Grudzień

Po trwającej od jesieni epidemii odry i śmierci 81 osób, głównie dzieci, parlament Samoa wprowadza obowiązkowe szczepienia. Chorobę przywiózł na wyspę turysta z Nowej Zelandii.

3 stycznia

Irański generał Kasem Sulejmani i siedem innych osób ginie w ataku sił amerykańskich przeprowadzonym za pośrednictwem dronów. Tak napiętej sytuacji między oboma krajami nie było od 1979 r.

7 stycznia

Ludzie stygną, twierdzą badacze z amerykańskiego Stanford University. Jeszcze w XIX w. temperatura ciała homo sapiens wynosiła średnio 37°.

23 stycznia

Sejm przyjął ustawę zwaną potocznie „kagańcową”, a oficjalnie „ustawą o ustroju sądów powszechnych”.

Styczeń

Władimir Putin próbuje na nowo pisać historię, oskarżając Polskę o współpracę z hitlerowskimi Niemcami w celu ataku na Związek Radziecki i o rozpętanie drugiej wojny światowej.

5 lutego

Procedura impeachmentu Donalda Trumpa zakończona uniewinnieniem prezydenta przez Senat USA. Trump od początku mówił, że się nie boi, bo Senat, w którym republikanie mają większość, i tak stanie po jego stronie.

10 lutego

Wrocławskie MPK pochwaliło się w Internecie 15 dniami bez wykolejenia tramwaju, ale już 11 minut później doszło do wykolejenia na ul. Staszica. Wrocławska komunikacja tramwajowa jest awaryjna do tego stopnia, że czasem pasażerowie biją brawo, jeśli tramwaj bez problemów dojedzie do pętli.

10 lutego

Po raz pierwszy w historii amerykańska Akademia Filmowa uznała, że najlepszy film roku nie powstał w USA. Gratulujemy twórcom koreańskiego Parasite oraz, oczywiście, twórcom polskiego Bożego Ciała.

12 lutego

Paleontolodzy zaprezentowali największą znaną nauce skorupę żółwia. Ma 2,4 m średnicy, została znaleziona w Wenezueli i należała do gatunku Stupendemys geographicus żyjącego 8 mln lat temu.

14 lutego

Posłanka Joanna Lichocka zaprezentowała na sali sejmowej gest znany w starożytnym Rzymie jako digitus impudicus. Powszechnie wiadomo, co ów digitus symbolizuje, dziwi więc tłumaczenie pani Lichockiej, jakoby wycierała sobie nim oculus.

20 lutego

Francuskie Nogent-sur-Oise zawiesiło partnerstwo z Kraśnikiem ze względu na przyjęcie przez polskie miasto miana „strefy wolnej od LGBT”. W podobny sposób francuskiego partnera straciła gmina Tuchów i całe województwo małopolskie.

22 lutego

Stał się cud: w Warszawie przy ul. Klasyków deweloper zamiast wyciąć sześć dorodnych drzew kolidujących z budową, przesadził je w inne miejsce w pobliżu.

24 lutego

Czeska Praga zmieniła nazwę placu, przy którym znajduje się rosyjska ambasada, na plac Borysa Niemcowa – zamordowanego rosyjskiego opozycjonisty.

24 lutego

Amerykanin George Hood wytrzymał 8 godzin, 15 minut i 15 sekund w pozycji deski. To światowy rekord. Hood ma 62 lata i jest emerytowanym żołnierzem.

25 lutego

Zdjęcie polskiego fotografa Tomka Kaczora pt. Przebudzenie nominowane do nagrody World Press Photo.

Luty

W chwili zamykania tego numeru „Przekroju” liczba ofiar epidemii koronawirusa COVID-19 wynosiła 3286 osób.

Luty

Już na początku lutego na południu Włoch dojrzały pierwsze truskawki, w połowie miesiąca w Lacjum zbierano bób. To była najcieplejsza zima we Włoszech od 250 lat.

Grudzień, styczeń, luty

Potężne pożary buszu w Australii. Zginęły 34 osoby i miliard zwierząt.

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!