Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
"Wieloryb" – dokument o dniu, w którym na warszawskiej plaży pojawił się wieloryb wyprodukowany ...
2020-05-20 14:00:00
Przekrój poleca

„Wieloryb” z Nagrodą Jury na Sebastopol Film Festival

„Wieloryb” z Nagrodą Jury na Sebastopol Film Festival

Wyprodukowany przez Fundację PRZEKRÓJ dokument zatytyłownany Wieloryb, opowiadający o dniu, w którym na warszawskiej plaży pojawił się wieloryb, zdobył Nagrodę Jury tegorocznej edycji Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Sewastopolu (SDFF) w kategorii najlepszy krótki film dokumentalny. 

„Tajemniczy i kinematograficzny Wieloryb jest bardzo bogatym koncepcyjnie i, ogólnie, potężnym filmem” – skomentował jeden z jurorów festiwalu. Dokument, napisany i wyreżyserowany przez Izę Pająk, przypomina wydarzenia z piątku, 9 grudnia 2017 r.

To miał być zwykły dzień dla mieszkańców Warszawy. Jednak o świcie pojawił się wieloryb. To ogromne, nieruchome i pachnące oceanem stworzenie leżało obok mostu na piaszczystym brzegu Wisły, w centrum miasta. Naukowcy krzątali się wokół niego. Ludzie pytali: czy to prawda? Jak do diabła się tu dostało? Czy można to zapisać? Co stało się z naturą? Z biegiem czasu wyjawiliśmy, że wieloryb był tak naprawdę rzeźbą belgijskiego kolektywu Captain Boomer, który został sprowadzony do Warszawy przez zespół naszego kwartalnika. Stało się coś, czego oczekiwaliśmy: ta rzeźba prowokowała pytania.

Obejrzyj zwiastun filmu dokumentalnego Wieloryb i przeczytaj więcej o wydarzeniach tego dnia tutaj.

Piątka dla PRZEKROJU? A może dziesiątka? Wspierając Fundację PRZEKRÓJ, wspierasz rzetelność, humor i czar.

* Pola wymagane

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!