Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Takiego numeru jeszcze nie było!

W zimowym „Przekroju” honorowym gościem jest szalona, nadprzyrodzona, wspaniała – ludzka wyobraźnia. Poza tym: szamanizm współczesny, starożytny i zwierzęcy. Jurodiwi i futuryści. Wstyd, który nas ogranicza, i ten drugi, który jest nam potrzebny. Rosja – ale ta prawdziwa. I specjalnie na nowy rok: żegnamy nawyki i szukamy ciszy w głowie.

Kup „Przekrój” na zimę!

196 stron do czytania przez trzy miesiące! „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Jak przyrządzić owoce dębu radzi
2020-09-18 09:00:00
Frykasy z łąk i lasów

Żołędzie
Koreańska sałatka z dotorimuk

zdjęcie: Denny Müller/Unsplash
Żołędzie

Żołędzie to bardzo pożywny pokarm – wiedzą o tym wiewiórki, sójki i dziki. Zawierają głównie skrobię, ale też pewne ilości białka i tłuszczu. Są również bardzo bogate w mikroelementy.

Czyta się 3 minuty

W okresie owocowania dębu, pod koniec września i w październiku, wiele zwierząt zupełnie przestawia się na dietę żołędną. Także ludzie w wielu częściach świata zbierali kiedyś żołędzie do jedzenia. Jedyny problem z nimi jest taki, że ich smak jest „skażony” taninami, które czynią te owoce bardzo gorzkimi. W dużych ilościach mogą być szkodliwe. Jednak lokalne społeczności opracowały liczne metody ich odgoryczania: płukanie, moczenie, gotowanie z popiołem itp.

Na świecie spotkamy gatunki dębu, których owoce mają mało tanin – takie żołędzie można więc chrupać na surowo. Są to np. dąb wielkoowocowy (Quercus macrocarpa) w Ameryce Północnej i podgatunek ballota dębu ostrolistnego (Quercus ilex subsp. rotundifolia) występujący w Hiszpanii, m.in. w prowincji Estremadura. Niestety wszystkie żołędzie, które można znaleźć w Polsce, wymagają odgoryczania.

Ja przez wiele lat gotowałem żołędzie kilka godzin w wodzie lub popiele. Dopiero Amerykanka Marcie Mayer, która na wyspie Kew w Grecji prowadzi żołędziową farmę, uświadomiła mi, że dużo efektywniejsze jest moczenie ich przez parę dni w wodzie – trzeba ją tylko codziennie zmieniać.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

W ogóle rok 2019 stał dla mnie pod znakiem podróży z żołędziami. W Grecji wylądowałem 29 września w zupełnie innej sprawie, w Dzień św. Michała, kiedy według Mikołaja Reja należy rozpocząć zbieranie żołędzi. Siedząc w pociągu do Aten, przeczytałem o Marcie i jej żołędziowej działalności. Okazało się, że wyspa jest niedaleko i mogłem na nią dotrzeć następnego dnia. Cóż za zbieg okoliczności! Chciałem jeszcze odwiedzić inne miejsca, gdzie jada się żołędzie, i w listopadzie pojechałem do Korei. Kraj ten najlepiej zachował żołędne tradycje. Na targowiskach są tam ogólnodostępne maszynki, za pomocą których ludzie mogą obrać żołędzie z własnych zbiorów. Działają też małe manufaktury wytwarzające mąkę z żołędzi i dotorimuk – galaretkę żołędziową, która ma ciekawy orzechowy smak i konsystencję typowej galaretki owocowej. Rarytas ten jest składnikiem wyśmienitej sałatki, na którą przepis przedstawiam poniżej.


Koreańska sałatka z dotorimuk

Najpierw robimy galaretkę. Żołędzie należy obrać z łupiny i pokroić na 2–6 kawałków. Zalać w dużym naczyniu zimną wodą. Ilość wody powinna być przynajmniej 10 razy większa niż objętość żołędzi. Codziennie, a najlepiej kilka razy dziennie mieszamy. Zmieniamy wodę minimum raz na dobę. Gdy ocenimy (organoleptycznie), że żołędzie nie są już gorzkie, odcedzamy wodę i blendujemy je. Przekładamy do foremek i wstawiamy do lodówki na kilka godzin – do zestalenia.

Możemy też przygotować galaretkę z suchej mąki żołędziowej, jeśli takową mamy. Połączmy ją w proporcji 1:5 z wodą, podgrzewając i ciągle mieszając przez 6–7 minut. Odstawmy i wciąż mieszajmy przez kolejne 15 sekund. Dalej jak powyżej – odstawiamy do zestalenia.

Składniki sałatki:
1 ogórek
1 marchewka
1 papryka
200–400 ml galaretki z żołędzi

Dressing:
5 łyżek sosu sojowego
1 łyżka cukru trzcinowego ciemnego
1 łyżka oleju sezamowego
2–3 łyżki siekanego szczypiorku
3 łyżki gochugaru – koreańskiej papryki w proszku
2 łyżki drobno siekanego czosnku
½ łyżki octu ryżowego
2 łyżki sezamu

Warzywa posiekać, dotorimuk pokroić w plastry grubości 5 mm (jak plastry sera), po czym ułożyć wszystko w misce. Składniki dressingu dobrze ze sobą wymieszać, a potem polać nimi warzywa z galaretką. Koreańczycy serwują tę sałatkę jako jedną z wielu przystawek.

 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!