Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Zakwieciło, zabzyczało – wiosna!

W wiosennym „Przekroju” kwiaty, zapylacze, dużo miodu i jeszcze więcej wody. Z okazji wiosennych porządków piszemy sporo o ładzie i bałaganie. Zagłębiamy się w historię Celtów, a także przenosimy się w przyszłość i sprawdzamy, co świat – i nas – czeka już za jakiś czas. Do tego sporo rozmyślamy o nieśmiertelności i z uwagą pochylamy się nad (ludzką i nie tylko) uczciwością. ​​

Wiosenny „Przekrój” już jest!

Aż 220 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Specjalistami w klonowaniu od lat pozostają Chińczycy. Już w 1963 r. udało im się sklonować karpia. ...
2019-12-06 10:00:00
To i Owo
To i owo na zimę

Neurony w ludzkim mózgu przesyłają informacje z maksymalną prędkością 150 m/s. Najszybszy sprinter świata, słynny Usain Bolt, pokonuje taką odległość w 14,35 s.

*

Najszybszy z delfinów, delfin zwyczajny, pływa z prędkością 60 km/h. Ale impulsy nerwowe w jego mózgu poruszają się sześć razy szybciej (100 m/s).

*

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Era telefonicznych kart na impulsy dobiega końca. Jeszcze 20 lat temu było ich w Polsce ponad 95 tys. Najbardziej oblegany automat, stojący przed Stadionem Dziesięciolecia, miewał na liczniku 30 tys. impulsów miesięcznie. Większość z nich pochodziła z kart klonowanych i nabijanych nielegalnie.

*

Specjalistami w klonowaniu od lat pozostają Chińczycy. Już w 1963 r. udało im się sklonować karpia.

*

W 2012 r. album Sebastiana Karpiela-Bułecki i Aleksandry Kurzak „Hej, kolęda!” otrzymał status złotej płyty.

*

Zapowiadany na 2012 r. koniec świata z niewiadomych przyczyn nie doszedł do skutku, niemniej jednak była to ostatnia wspólna płyta wspomnianych wyżej artystów.

*

10 lat przed planowanym końcem świata nastąpił koniec ery budynków z wielkiej płyty. Ostatni tego typu blok socjalny w Polsce wzniesiono w Kielcach, przy ul. Hubalczyków 9.

*

Przy ul. Hubalczyków 9, tyle że w Słupsku, mieści się salon fryzjerski „Keratyna” Agaty Szałowińskiej.

*

Już w XVII w. najsłynniejsze salony prowadziły kobiety: Madeleine de Scudéry, Madame de La Fayette i Catherine de Rambouillet. W salonie Jadwigi Łuszczewskiej przy ul. Królewskiej 37 (róg Marszałkowskiej) zajmowano się między innymi teatrem amatorskim.

*

Łuszczewska, znana też jako Deotyma, była mistrzynią freestyle’u. „Młoda siedemnastoletnia dziewica cudownym sybilijnym natchnieniem mędrków i niedowiarków zachwyca” – pisał o niej w liście Zygmunt Krasiński.

*

W drugiej połowie XVI w., gdy założono pierwszą polską pocztę, list z Krakowa do Wenecji szedł 10, a do Wilna 7 dni. Współcześnie trudno to oszacować.

*

Wilno nazywane bywało Jerozolimą Północy. Wrocław – Wenecją Północy. Chełmno – Krakowem Północy.

*

Pamiątkowy kamień, leżący w Jastrzębiej Górze, w gminie Władysławowo, który wyznacza najdalej wysunięty na północ punkt Polski, nazwano Gwiazdą Północy.

*

Gwiazdy powstają głównie z wodoru i helu, lecz w trakcie życia przybywa w nich atomów cięższych pierwiastków.

 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!