Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” na totalne lato!

Takiego numeru jeszcze nie było! Badamy gwiazdy i zaglądamy do ludzkiego mózgu. Psychologów pytamy o młodzież, a filozofów o to, jak żyć dobrze. Przyglądamy się naszym strachom, sprawdzamy, kiedy nauka jest przyjemna, piszemy o chodzeniu (boso, tyłem i bez celu) i o nadziei, że będzie lepiej. Nowy letni „Przekrój” już na Ciebie czeka – czytaj dla przyjemności!

Kup numer letni

Letni „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów już dziś – tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie.

Przekrój
Największe koguty świata przybyły do Europy prawdopodobnie z Indii. Rasa ta nazywa się brahma. Najokazalsze ...
2020-12-11 09:00:00
To i owo – 1/2021
To i owo – 1/2021
Czyta się 1 minutę

Pod koniec października w Łódzkiem, w Kurówku, hodowca Piotr Holewa zaprezentował światu kabaczek o wadze 54 kg, deklasując rekord Tomasza Wodzińskiego z 2019 r., którego kabaczek ważył 4 kg mniej.

*

W boksie zawodowym kabaczek pana Tomasza startowałby w kategorii junior muszej, a pana Piotra – w superkoguciej.

*

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Największe koguty świata przybyły do Europy prawdopodobnie z Indii. Rasa ta nazywa się brahma. Najokazalsze osobniki nie dość, że dużo ważą, to jeszcze są wysokie – niektóre koguty mają ponad 60 cm wzrostu.

*

Kura rasy brahma żyje maksymalnie osiem lat. Znacznie bardziej długowieczny jest hinduistyczny bóg Brahma, którego długość życia wynosi 311 040 000 000 000 ziemskich lat.

*

W indyjskim systemie kastowym wyróżniamy ponad 3 tys. kast i podkast. Przynależność doendogamicznej grupy społecznej jest dziedziczna, nie można zmienić kasty ani przez zawarcie małżeństwa, ani nawet wzbogacenie się. System ten został prawnie zniesiony w 1947 r., ale w praktyce nadal funkcjonuje, zwłaszcza wśród społeczności wiejskich.

*

Co do kast w Polsce: tytuły arystokratyczne i szlacheckie przestały być u nas oficjalnie uznawane w 1921 r., wraz z uchwaleniem Konstytucji marcowej. Pańszczyzna została zniesiona wcześniej przez zaborców, choć pewna jej forma, tzw. żelarka, przetrwała do 1931 r.

*

O zaborach dzieci dowiadują się już w pierwszej klasie szkoły podstawowej, m.in. z piosenki ZoZi pod tytułem Co to jest niepodległość?, która ma refren: „Co to jest niepodległość, teraz wiem już na pewno, każde dziecko dziś woła: polski dom, polska szkoła”.

*

Najstarszą znaną historykom piosenką skierowaną do najmłodszego odbiorcy jest sumeryjska kołysanka dla syna Szulgiego. Jej pierwszy wers brzmi: „U–a a–u–a”.

*

Jedną z najbardziej znanych w Polsce kołysanek, znacznie od sumeryjskich młodszą, bo z 1994 r., jest Kołysanka dla nieznajomej zespołu Perfect.

W utworze tym przewija się refren, w którym podmiot liryczny nawołuje nieznajomą, by kochała go bezgranicznie i nieprzytomnie: „jak sucha studnia wodę”.

*

W nauce toczy się dyskusja, czy woda w ziemskich oceanach przybyła na Ziemię z kometami i asteroidami, czy może jest lokalnego pochodzenia.

*

Albert Einstein uważał, że nadeszła smutna epoka – łatwiej rozbić atom, niż zwalczyć zabobon.

*

Słowo „atom” wywodzi się z greki, w której ἄτομος (átomos) oznacza coś, czego się nie da przeciąć.

*

Od 1997 r., przez kolejne trzy lata, działała w Polsce pierwsza stacja muzyczna Atomic TV. Widzowie mieli możliwość zamawiania ulubionych piosenek za pomocą pocztówek i listów – prezentowano je w programie Dzika Szafa Grająca.

*

Międzynarodowy Dzień Wychodzenia z Szafy jest obchodzony 11 października. Upamiętnia on marsz 0,5 mln osób LGBT w Waszyngtonie, który odbył się właśnie tego dnia w roku 1987.

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!