Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” – poznaj nasze czułe struny!

Ta jesień jest pełna czułości! A już na pewno jest jej pełen jesienny „Przekrój”. W nowym numerze piszemy o tym, jak czułością zmieniać świat, a także o: mądrej edukacji, hologramach, grzybach (też tych, wiadomo których), dojrzałości i Inkach. Zastanawiamy się, czym jest prawda i jak opisać piękno. 196 stron do czytania przez trzy miesiące!

Kup numer na jesień

Jesienny „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Czym jest m.in „baraceto" i „puinshio" tłumaczy
2017-06-20 00:00:00
Smutki uboczne – 3/2017

Deggloge – kiedy dzielimy się z bliźnim ważną dla nas refleksją ogólną, głębszą prawdą o życiu, czymś nieoczywistym, a ważnym dla nas, a on czy ona nie decyduje się (albo po prostu nie umie) wspiąć się na poziom abstrakcji czy zejść na poziom intymności i zamiast tego skupia się na warstwie słów, chwyta się jakiegoś sformułowania jak pretekstu i wokół niego koncentruje dyskusję. A to sformułowanie faktycznie jest nie najszczęśliwsze, ale przecież zupełnie nieistotne, bo nie o to nam chodziło, żeby toczyć wojny o słówka.

Bemynd – kiedy oglądamy w Internecie te wszystkie absurdalne filmiki o triviach i ciekawostkach, o najdziwaczniejszych granicach państwowych, o tym, co by było, gdyby wszystkich ludzi na świecie przesiedlić do Paryża, i 50 rzeczy, których nie wiesz o Breaking Bad. I uświadamiamy sobie nagle, że to wszystko świetnie wiemy, bo przecież regularnie prokrastynujemy w ten sposób i cała ta niepotrzebna encyklopedia w naszej głowie staje się aktem oskarżenia, jak wiele czasu tracimy.

Baraceto – to, co czujemy, gdy zauważamy zmianę pokoleniową wśród autorów książek, które czytamy i podziwiamy. Dostrzegamy, że nie są już wcale starsi od nas, że nie są już nobliwymi ludźmi o egzotycznie wczesnych PESEL-ach, których dzieła z wypiekami na twarzy wyciągamy z biblioteczki rodziców. Nagle okazuje się, że ci, których czytamy – i od których się uczymy – to ludzie z naszego rocznika i z ławki albo nawet młodsi od nas.

Puinshio – ciągłe poczucie, że jesteśmy poza centrum, uczucie gniotące i uporczywe, począwszy od niższych klas podstawówki, kiedy wydawało nam się ciągle, że „serce klasy” bije zawsze gdzie indziej, aż do dzisiaj, kiedy wciąż mamy wrażenie, że rzeczy ważne i potrzebne to są te, które robią inni. Że to się odbywa ponad i poza nami, we mgle oddalenia i zawsze nie tutaj, a my nawet nie wiemy, gdzie zapukać i którędy ustawić się do nich w kolejce.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

myslnikstankiewicza.pl

 

Data publikacji:

Piotr Stankiewicz

Autor m.in. książki „Sztuki życia według stoików”, portalu stoickiego na Facebooku i bloga „Myślnik Stankiewicza". Związany ze stoicyzmem, z międzynarodowym zespołem „Modern Stoicism” i z Uniwersytetem Warszawskim. Nie pije, pisze.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!