pixel Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Szanowni Państwo!

Chcielibyśmy – na tyle ile to możliwe – umilić Państwu ten trudny czas, dlatego w dniach 20 marca – 20 czerwca udostępniamy wersję cyfrową wiosennego numeru bezpłatnie dla zalogowanych użytkowników. Zapraszamy do czytania i słuchania audio z bieżącego numeru! Przeczytaj wiosenny numer

W związku z zamknięciem wielu punktów sprzedaży prasy, zapraszamy do kupienia papierowej wersji numeru wiosennego w cenie okładkowej, bez dodatkowych kosztów przesyłki. Kup wiosenny numer

Przekrój
Bittunion, unductor, orhercelon, aftsking czyli słownik nieoczywistych smutków przedstawia
2018-12-05 10:00:00
Smutki uboczne – 1/2019

Bittunion – jednoznacznie ambiwalentne uczucie, gdy spotykamy kogoś, od kogo byliśmy kiedyś mądrzejsi, bardziej oczytani i ogólnie bardziej ogarnięci, a tu nagle okazuje się, że teraz ten dystans zmalał – być może do zera, a być może ów ktoś nas już nawet przeskoczył. Z jednej strony powinno nas to cieszyć, bo przecież dobrze, kiedy są mądrzy ludzie na świecie, ale z drugiej… trudno ukryć, że trochę przykro, bo przestajemy być tacy wspaniali w porównaniu. Nagle tracimy lustro, w którym łatwo było dostrzec własne zadowolenie. I okazuje się, że jeśli nadal chcemy relacji z tym człowiekiem, to musimy zbudować ją od nowa, bez spoglądania z góry. I ciężko przyznać, że to jest dużo trudniejsze, niż chcielibyśmy myśleć.

Unductor – chcemy być dobrzy i serdeczni dla ludzi (ponoć nikt nie chce być zły z rozmysłem), nie odpowiadać ciosem na cios i złośliwością na uszczypliwość. Staramy się i na ogół wychodzi. Ale czasami – wiadomo, życie – to się nie udaje, bo frustracja i złość biorą górę. I zdarzy się, że odbijemy piłeczkę o wiele za mocno, nakrzyczymy, potrząśniemy, powiemy komuś, co myślimy. I jest zgrzyt… bo przecież tacy tak naprawdę nie jesteśmy. To tylko jeden przypadek, gorszy dzień, chwila słabości, prawda? Ale niestety, wrażenia nie da się zmienić i to za tę chwilę jesteśmy oceniani. Niesprawiedliwie?

Orhercelon – kiedy po latach bez kontaktu wpadamy na kogoś (na Facebooku lub na żywo), z kim kiedyś byliśmy blisko, a potem kontakt się urwał. I widzimy rzeczy, które były wtedy nasze wspólne – rozkminy, powiedzonka, zajawki – które wymieszały się już w tamtej osobie z nowymi, naniesionymi przez nieuchronny proces życia. I nagle we wszystkim, co tamta osoba robi i mówi, widzisz cząstkę siebie, ale wymieszaną z ciałem już obcym, przyniesionym z zewnątrz, niezrozumiałym. A wiesz przecież, że to tylko ty zostałeś gdzieś z boku – dla tamtej osoby to się spójnie łączy w jedno i żadnej różnicy tam nie ma. Jest ciągłość.

Aftsking – kiedy jesteś gwiazdorem starszego pokolenia, zawsze myślisz, że wszyscy cię znają i już się przyzwyczaiłeś, że nie możesz spokojnie zrobić zakupów w supermarkecie, bo przecież ludzie kojarzą cię z telewizji, ale potem… pojawia się nowe pokolenie, które nie ma telewizora i te dzieciaki cię w ogóle nie poznają. I nagle nikt cię nie niepokoi i nikt nie goni z obiektywem. Gdzie te flesze się dzisiaj zwróciły, w którą stronę?

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

 

myslnikstankiewicza.pl

Data publikacji:

Piotr Stankiewicz

Autor m.in. książki „Sztuki życia według stoików”, portalu stoickiego na Facebooku i bloga „Myślnik Stankiewicza". Związany ze stoicyzmem, z międzynarodowym zespołem „Modern Stoicism” i z Uniwersytetem Warszawskim. Nie pije, pisze.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!