Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” – poznaj nasze czułe struny!

Ta jesień jest pełna czułości! A już na pewno jest jej pełen jesienny „Przekrój”. W nowym numerze piszemy o tym, jak czułością zmieniać świat, a także o: mądrej edukacji, hologramach, grzybach (też tych, wiadomo których), dojrzałości i Inkach. Zastanawiamy się, czym jest prawda i jak opisać piękno. 196 stron do czytania przez trzy miesiące!

Kup numer na jesień

Jesienny „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Piłka jest okrągła, bramki są dwie… Czy (jak zwykle) wygrają Niemcy? Mundialowe emocje nieraz ...
2018-06-13 12:00:00
kultura fizyczna

Rozmaitości mundialowe

źródło: fifa.com
Rozmaitości mundialowe
Rozmaitości mundialowe

Piłka jest okrągła, bramki są dwie… Czy (jak zwykle) wygrają Niemcy? Mundialowe emocje nieraz sięgną zenitu. Zanim jednak na stadionie na moskiewskich Łużnikach zabrzmi pierwszy gwizdek, my przypominamy 10 ważnych (i mniej ważnych też) faktów na temat Mistrzostw Świata w piłce nożnej.

1.

Piłkarskie Mistrzostwa Świata 2018 po raz pierwszy rozegrano w 1930 roku w Urguwaju. Tegoroczna impreza odbędzie się po raz 21 i po raz pierwszy w Rosji.

2.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Rosja występowała na MŚ już 11 razy. Drużynie Sbornej najwyżej udało się dojść w 1966 roku gdy zajęła 4 miejsce.

3.

Polska na Mundialu występowała 7 razy i aż dwa razy została trzecią drużyną świata. Po raz pierwszy w 1974 w RFN, i niedługo później w 1982 r. w Hiszpanii.

4.

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej są najpopularniejszym wydarzeniem sportowym na świecie. W 2014 roku imprezę śledziło ponad 3 biliony ludzi, co stanowi prawie połowę światowej populacji!

5.

Mistrzowski tytuł najwięcej razy zdobyła drużyna Brazylii: 5 razy. Włochy i Niemcy po puchar sięgali po 4 razy. W tym roku Włosi nie poprawią swojego bilansu. Po raz pierwszy od 1958 r. nie zakwalifikowali się do finałów w Rosji. Szkoda!

6.

Pierwszy raz w historii na Mundialu wystąpią reprezentacje Islandii i Panamy.

7.

Pomimo uzyskania kwalifikacji, w 21. Mistrzostwach Świata nie wystąpi drużyna Zimbabwe. Afrykanie zostali zdyskwalifikowani z powodu nie płacenia swojemu trenerowi.

8.

Podczas Mistrzostw Świata kibice wypiją prawie milion litrów piwa i zjedzą ponad 400 tysięcy hot-dogów. Nie wiadomo jeszcze, ile pochłoną pierogów , a ile barszczu. Jeśli dopisze pogoda, na prowadzenie może wysunąć się chłodnik. 

9.

9 miesięcy po rozegraniu mieczu finałowego w kraju, który wygrywa Mistrzostwo Świata można spodziewać się kilku procentowego wzrostu przyrostu naturalnego.

10.

Dla większości piłkarzy z drużyn biorących udział w rozgrywkach czas Mundialu nie jest jednak odpowiednim momentem na prokreację. Niektórzy trenerzy oficjalnie wręcz zakazują uprawiania seksu podczas Mundialu. Zdecydowana większość uznaje miłość fizyczną za czynnik, który  zamiast zagrzewać do walki, demotywuje zawodników. 

 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!