pixel Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Szanowni Państwo!

Chcielibyśmy – na tyle ile to możliwe – umilić Państwu ten trudny czas, dlatego w dniach 20 marca – 20 czerwca udostępniamy wersję cyfrową wiosennego numeru bezpłatnie dla zalogowanych użytkowników. Zapraszamy do czytania i słuchania audio z bieżącego numeru! Przeczytaj wiosenny numer

W związku z zamknięciem wielu punktów sprzedaży prasy, zapraszamy do kupienia papierowej wersji numeru wiosennego w cenie okładkowej, bez dodatkowych kosztów przesyłki. Kup wiosenny numer

Przekrój
Kiedy ziemia budzi się do życia, we mnie budzi się łowczyni i zbieraczka, ciągnie mnie na łono ...
2020-03-20 10:00:00
Łąka radości
Łąka radości

Ziemia budzi się do życia, a w Lisen Sundgren, szwedzkiej zielarce, budzi się łowczyni i zbieraczka. Wybierzcie się z nią na spacer, sprawdźcie, co można znaleźć w wysokiej trawie!

Czyta się 8 minut

„Ziemia śmieje się kwiatami” – pisał amerykański poeta Ralph Waldo Emerson, a mnie pozostaje tylko się z nim zgodzić. Kiedy zima odpuszcza, a zbudzona promieniami słońca ziemia rozmarza, natura celebruje nadejście lata, puszczając kwiaty i liście. Bądźmy jej za to wdzięczni i korzystajmy z tego, zrzućmy buty i poczujmy pod stopami trawę, cieszmy się, że znów jest nam dane – wraz z nadejściem kolejnej pory roku – doświadczać zmian przyrody. To jest życie: leżeć na plecach pod drzewem i wpatrywać się w jego koronę, słuchać śpiewu ptaków i po prostu być.

Kiedy ziemia budzi się do życia, we mnie budzi się łowczyni i zbieraczka, ciągnie mnie na łono natury, do zbierania dziko rosnących roślin. Od niepamiętnych czasów my, ludzie, byliśmy dostosowywani ewolucyjnie do życia w zgodzie z naturą, utrata tego kontaktu wpływa negatywnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego przyroda tak dobrze nam służy na co dzień: spacerowanie po zielonych terenach, oddychanie czystym powietrzem i obserwowanie pór roku. Zgodnie z najnowszymi badaniami jedną z najmądrzejszych rzeczy, jakie możemy zrobić dla swojego zdrowia, jest wyjście do lasu lub miejsca, gdzie nasz organizm odpoczywa, my się odprężamy i wzmaga się nasze dobre samopoczucie, spada nam stężenie cukru we krwi, obniża się poziom stresu, stajemy się bardziej kreatywni i wzmacniamy odporność. Przez brak kontaktu z naturą czujemy się gorzej nie tylko psychicznie, lecz także fizycznie.

Czemu więc nie uzupełnić tego niedoboru? Udajmy się na najbliższą łąkę i „śmiejmy się” wraz z ziemią – zbierzmy zioła, przygotujmy smaczny posiłek i podzielmy się nim z tymi, których lubimy. Zbieranie dziko rosnących roślin jadalnych jest fenomenalnym sposobem, żeby zbliżyć się do natury, poczuć jej rytm, nauczyć się więcej o swoim otoczeniu, zrelaksować się i pozyskać nowe, ciekawe składniki do wykorzystania w kuchni.

Pozwólcie więc, że zabiorę was na przechadzkę, byście mogli zebrać kwiaty i zioła, które staną się pożywką dla waszych zmysłów i napełnią wasze organizmy latem. Istnieje wiele sposobów na wykorzystanie kwiatów rosnących na łące. W Szwecji w wigilię Midsommar, najdłuższego dnia roku, zgodnie z tradycją należy wyjść z domu i zebrać siedem lub dziewięć gatunków kwiatów. Wkłada się je potem pod poduszkę, żeby w nocy przyśniła się nam osoba, z którą weźmiemy ślub. W moim przypadku nigdy się to nie sprawdziło, dlatego wolę je zjeść! Podczas tej wędrówki pójdziemy na łąkę na skraju lasu. W wysokiej i bujnej trawie można znaleźć kwiaty we wszystkich kolorach: mniszka pospolitego, dziką różę, głóg, wykę płotową, koniczynę łąkową, przytulię wonną, stokrotkę pospolitą, dzwonek okrągłolistny, jastrun właściwy, przytulię czepną. Cóż za uczta!

Czytelniczko, Czytelniku,

Chcielibyśmy – na tyle ile to możliwe – umilić Państwu ten trudny czas, dlatego w dniach 20 marca - 13 kwietnia udostępniamy wersję cyfrową wiosennego numeru bezpłatnie dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż konto już teraz aby czytać i słuchać artykułów z bieżącego numeru!

Data publikacji:

Lisen Sundgren

Szwedzka zielarka. Od lat zbiera i dodaje do potraw dziko rosnące rośliny. Autorka wydanej także w Polsce książki „Zielnik”. „Stay wild” – tak kończy listy pisane do redaktorki „Przekroju”.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!