Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Przedstawiamy archiwalne teksty sportowe sprzed ok. stu lat.
2016-12-19 00:00:00

Sportowa kronika sprzed 100 lat – 1/2017

Sportowa kronika sprzed 100 lat – 1/2017

Automobil kontra aeroplan

Oryginalne wyścigi odbyły się w tych dniach w Los Angeles w Kalifornii. Bohaterami byli głośny awiator Lincoln Bedchy i Barsey Oldfield, wielokrotny zwycięzca w zawodach automobilowych. Wyścigi dostarczyły widzom wiele emocyi. Ostatecznie wyścig zakończył się zwycięstwem aeroplanu. Rycina nasza przedstawia chwilę rozstrzygającą o zwycięstwie.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 3.02.1915

Tor bobsleighowy w Zakopanem

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Budowa projektowanego toru bobsleighowego z górnego piętra Kalatówek przez Krokiew do pomnika Chałubińskiego napotkała niespodziane trudności. Niezależnie od tego planu, możnaby łatwo wybudować krótszy tor gdzie indziej, gdyby gmina i klimatyka zakopiańska miała więcej inicyatywy, zaś zamożni sportsmeni polscy nie wyjeżdżali do Łomnicy węgierskiej lub Szwajcaryi, a pamiętali o obowiązku wobec swoich gór i swego społeczeństwa.

„Świat, 8.02.1913

Sport kobiet w Polsce

Liczba młodzieży i dorosłych, uprawiających sport zwiększa się stale, wszelako nie w tej mierze jaka jest pożądana. Brak jeszcze dość dróg, któreby udostępniły różnego rodzaju sporty, oczywiście nie dla popisu, ale dla potrzeby kultury ciała. Ognisk sportowych w szerszem znaczeniu posiadamy tak mało, że na palcach można je policzyć. Zwłaszcza dla kobiet, choć obecnie dama nie potrzebuje niezbędnie kawalera do pomocy. Umie ona sama sobie radę dawać, czy to jako turystka (po naszemu „taterniczka”), czy jako hołdowniczka sportu saneczkowego czy wreszcie uprawiająca jazdę na „ski". Nie da się zaprzeczyć, że nowomodny sport przyczynił się wiele do wyrobienia w kobiecie samodzielności.

 „Kurjer Poranny", 23.12.1913

Festyn Sportowy

Festyn sportowy w parku Krakowskim urządzony staraniem klubu Cracowia, zgromadził tłumy publiczności. Na wielce urozmaicony program złożyły się wyścigi „naszych milusińskich", z których z dziewięciu startujących przybył pierwszy Władziu M., otrzymał jako nagrodą piękne saneczki, drugi Juruś M., trzeci Jurek S. otrzymali po pudełku cukrów.

„Ilustrowany Kuryer Codzienny, 21.12.1914

Skok 52 m. na nartach

W czasie ostatnich narodowych zawodów narciarskich w Christyani postawili Norwegczycy, Henrikson i Fridolf Aas nowy rekord narciarski, których skoki uznane wynosiły 48.5 m. Henrikson skoczył nawet 52 m., jednak wskutek upadku, skok ten unieważniono.

„Ilustrowany Kuryer Codzienny, 8.01.1914

Porwanie przez lawinę

Zurych, 30/12 – Tel. własny. – W dolinie Dimtigskiej w Alpach Berneńskich 3 podróżni i towarzysząca im dama zasypani zostali przez lawinę. Co do 2 podróżnych, ratunek zdaje się niemożliwym z powodu niezwykłej grubości lawiny. Trzeci podróżny i dama zostali uratowani, ale odnieśli silne poranienia.

„Kurjer Poranny”, 31.12.1913

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!