Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas ucieka – „Przekrój” czeka!

W zimowym „Przekroju” przenosimy się do Lewantu! Smakujemy libańskie jedzenie, podziwiamy Aleppo i zastanawiamy się nad Tel Awiwem. Poza tym sprawdzamy, co para noblistów z ekonomii Duflo i Banerjee mówią o światowym ubóstwie. Opisujemy Gaję i jej twórcę Jamesa Lovelocka. Naprawdę dużo piszemy też o tym, dlaczego warto się tulić (nie tylko w zimie). I do tego: niedźwiedzie – białe, brunatne i czarne, nabiał i warzywa, a także przyroda w plenerze i w muzeum.

Już jest nowy „Przekrój”!

196 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Wierzycie w magię liczb? Jeśli tak, to dobrze. A jeśli nie, to też dobrze! Zapraszamy do zabawy ...
2022-03-18 09:00:00

Psychotest: Jaka jest twoja szczęśliwa liczba?

Psychotest: Jaka jest twoja szczęśliwa liczba?
Psychotest: Jaka jest twoja szczęśliwa liczba?

Tak się złożyło, że 22. numer kwartalnika „Przekrój” ukazuje się w 2022 r. Na dodatek nasze pismo obchodzi tej wiosny 77. urodziny. Same dwójki i siódemki! Z tej okazji zachęcamy do zrobienia psychotestu.

Czyta się 4 minuty

Jesteś kompletnie zakręcony/zakręcona na punkcie:

a) Klasycznej radiowej Dwójki – muzyka poważna, kultura wysoka, tytani ducha… Czasem masz wrażenie, że nic innego się nie liczy.

b) Serialu Siedem życzeń – ach, Rademenes, kot, który spełniał życzenia, zespół Wanda i Banda (albo Banda i Wanda, nie pamiętasz), to były naprawdę szczęśliwe czasy!

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

c) Liczby 22 – te dwie dwójki, tak idealnie wsobne, tak do siebie pasują… Kiedy ty sam/sama przestałeś/przestałaś pasować do swojego życia?

d) Historii Cesarstwa Rzymskiego, szczególnie pamiętnego roku LXXVII p.n.e., kiedy to Pompejusz stanął na czele wojsk walczących ze zwolennikami Mariusza w Hiszpanii – prawda, że ciekawe?

Jakie masz plany na wakacje – egzotyczna podróż czy może lato w mieście?

a) Uwielbiasz podróże parowozem po Polsce, w ogóle maszyny parowe są cudowne, młoty parowe, parowe koła młyńskie, parowe turbiny, parowe piece… Ileż mocy i wspaniałości kryje w sobie sama para!!!

b) Chcesz w końcu zrealizować marzenie i odbyć podróż po wszystkich siedmiu kontynentach. Problem w tym, że masz na to jakieś 7 zł…

c) Zamierzasz posiedzieć w domu i spędzić czas na lekturze jakichś zabawnych książek. Wszyscy polecają Paragraf 22, chyba się skusisz. Śmiech – czasem tylko to pozostaje…

d) Plany? W tych czasach można mieć jakieś plany? W zeszłym roku planowałeś/planowałaś kupić 77 drogich obrazów, a udało ci się kupić tylko 76! Nie da się nic zaplanować…

Twój ulubiony wiek to:

a) 2 latka – to były czasy: ty, świat, bliskie osoby, tuptanie po pokoju, walka, żeby później pójść spać, zabawki. Reszta się nie liczyła! Potem się wszystko skomplikowało…

b) 7 lat – początek szkoły, w pierwszej klasie naprawdę byłeś/byłaś bardzo szczęśliwy/szczęśliwa; może dlatego, że już na samym początku wychowawczyni cię pochwaliła, no i udało ci się trafić do ławki z taką fajną osobą!

c) 22 lata – och, studia, imprezy, smak wina w parku, już pierwsze pieniądze, a jeszcze nie tak dużo lęku… Kiedy to się zepsuło, kiedy zaczęła się orka, rutyna, kierat?

d) 77 lat – nareszcie nikt nic od ciebie nie wymaga, nie jesteś już najzdrowszy/najzdrowsza, ale rekompensujesz to sobie bogactwem.

Kupujesz ukochanej osobie róże. Ile ich wybierasz:

a) Dwie, bo jesteście we dwoje i tylko wy dwoje się liczycie, reszta świata mogłaby nie istnieć, szalejesz z miłości! Poza tym nie masz za bardzo pieniędzy.

b) Siedem, bo to szczęśliwa liczba, a jesteś w tym związku bardzo szczęśliwy/szczęśliwa!

c) Dwadzieścia dwie, bo od tylu lat jesteście razem; zastanawiasz się, czy to nie błąd. Gdzie się podziała dawna pasja? Dlaczego staliście się dwiema obcymi osobami w smutnym, cichym mieszkaniu?

d) Siedemdziesiąt siedem, bo chcesz zaimponować bogactwem ukochanej osobie i jej snobistycznej rodzinie. Niech widzą, niech liczą, niech kiwają głowami!

Świat przyszłości – raczej Black Mirror czy może Jetsonowie?

a) Kultura ulega degeneracji, klasyczne wartości są podważane, jesteśmy świadkami upadku. Przyszłości stawiasz więc awansem wielką dwóję w dzienniku serca.

b) Starasz się nie myśleć więcej niż tydzień naprzód – po co się martwić czymś, co jest odległe od ciebie bardziej niż siedem dni?

c) Najbardziej niepokoi cię technologia 22G – podobno telefony komórkowe działające w tej sieci zamieniają ludzi w wampiry energetyczne uzależnione od nuklearnych źródeł energii! Zgroza!

d) Skoro w 1950 r., czyli 77 lat temu, wraz z tzw. Deklaracją Schumana, rozpoczęto proces europejskiej integracji, to może w 2099, czyli dokładnie za 77 lat, uda się w końcu zrealizować kantowską ideę wiecznego pokoju? Nie możesz się doczekać!

Zobacz odpowiedź

Rozwiązanie

Jeśli najczęściej wybierałeś/wybierałaś odpowiedź „a”, jesteś wyjątkowy/wyjątkowa! Lubisz skupiać się na jednym, próbując zapomnieć przy tym o całym świecie. Ludzie mogą zarzucać ci upór i monotematyczność. Świetnie posługujesz się frezarką tarczową, choć wolisz uprawiać jogging. Ulubiony aktor – John Wayne. Ulubiony napój – herbata „9 ziół”. Szczęśliwa liczba – 22.

 

Jeśli najczęściej wybierałeś/wybierałaś odpowiedź „b”, czujesz dojmujący brak spełnienia, nieustannie pożądasz pełni szczęścia, a doznajesz jedynie rozczarowania. Masz prawo jazdy i mieszkasz w Gorzowie. Podlewaj kwiatki i nie wyrzucaj niedopałków na chodnik! Ulubiony film – Siedmiu samurajów. Ulubione danie – frytki z sosem tysiąca wysp. Szczęśliwa liczba – 8.

 

Jeśli najczęściej wybierałeś/wybierałaś odpowiedź „c”, jesteś niemożliwy/niemożliwa! Potrafisz pracować 24 godziny na dobę, 5 dni w tygodniu. Masz mnóstwo energii, umiesz wpływać na innych, jesteś urodzonym/urodzoną liderem/liderką. Często przedkładasz dobro wspólnoty nad potrzeby innych. Czemu? Zastanów się nad tym. Ulubiona książka – Trzej muszkieterowie. 20 lat później. Ulubiony kwiat – chryzantema. Szczęśliwa liczba – 50 dzielone przez 0.

 

Jeśli najczęściej wybierałeś/wybierałaś odpowiedź „d”, zawsze masz 73 pomysły w głowie, jesteś wszędzie i nigdzie, trudno za tobą nadążyć. Musisz nauczyć się panować nad roztarg­nieniem. Jesteś trochę narcyzem i będziesz rozpieszczać swoje dzieci. Unikaj blondynów oraz psów bez ogona. W środę nie zapomnij o spotkaniu z kuzynem w restauracji Kotlet. Ulubiony kolor – khaki. Ulubiony aktor – Brad Pitt w filmie Siedem. Szczęśliwa liczba – brak.

Data publikacji:

Wszystko Będzie Dobrze

Trio komediowo-muzyczne: Maciej Kaczyński („Facecje”, „Przygody Misia Klopsa”), Maciej Sosnowski (Polska Akademia Nauk) i Grzegorz Uzdański („Nowe wiersze sławnych poetów”, „Wakacje”). Piszą miniatury, scenariusze i skecze oraz nagrywają płyty (tzn. jedną, ale o kosmosie). Występują na żywo w Resorcie Komedii i Klubie Komediowym z ciągle zmieniającym się programem skeczy i piosenek. Mają kanał na YouTubie i wciąż liczą, że stanie się bardzo popularny, choć to się jakoś nie dzieje.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!