Page 1 8FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Ciesz się latem!

Letni „Przekrój” dostępny w sprzedaży! W nowym numerze piszemy o szacunku dla wszystkich istot – ludzkich i pozaludzkich. Ponadto zastanawiamy się nad zmierzchem antropocenu, poznajemy południe Afryki i zgłębiamy temat ego: czym tak naprawdę ono jest i jak je poskromić?

Kup letni „Przekrój”

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Ciekawostki na temat grzybów zebrała
2017-12-08 00:00:00
To i Owo
To i owo o grzybach

Rzymianie wierzyli, że trufle powstają na skutek uderzenia pioruna.

*

Majowie, Aztekowie i Zapotekowie stawiali grzybom pomniki.

*

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Pierwszą próbę klasyfikacji grzybów podjął Matthaeus Lobelius w XVI w.

*

Grzyby drapieżniki, np. boczniak ostrygowaty, za pomocą specjalnie przekształconych strzępek chwytają niewielkie zwierzęta glebowe.

*

Bez grzybów nie byłoby chleba i wina.

*

Biała trufla ważąca 1,08 kg,zakupiona podczas aukcji przez Stanleya Ho z Hongkongu, kosztowała go równe 200 tys. dolarów. Stanley Ho jest szefem sieci kasyn.

*

Berserków, nieznających strachu wojowników nordyckich, podejrzewa się o to, że odwagi dodawały im napary z halucynogennych grzybów.

*

Zanim na Ziemi pojawiły się wysokie drzewa, lądy porastały gigantyczne 6-metrowe grzyby.

*

Poza ludźmi walory smakowe borowików, lub inaczej prawaków, doceniają myszy leśne i polne, ślimaki, chrząszcze oraz czerwie muchówek.

*

Muchomora czerwonego używano jako trucizny na muchy. W rzeczywistości muchy nie umierały, a jedynie padały odurzone i po trzech dniach ożywały.

*

Plemiona syberyjskie używały muchomora czerwonego do wprowadzenia się w stan mistycznego transu.

*

Grzybobranie to nie tylko popularne hobby i rozrywka, lecz także nazwa jednej z najpopularniejszych gier planszowych.

*

Największy żyjący grzyb znajduje się w stanie Oregon. Zajmuje on powierzchnię prawie 9 km². Jego wiek szacuje się na 2400 lat.

*

Pierwszym pomnikiem na kuli ziemskiej odsłoniętym w  trzecim tysiącleciu – 15 s po północy 1 stycznia 2001 r.  – był pomnik borowika. Postument wysokości 2,7 m stoi w punkcie widokowym w Łężeczkach.
 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!