Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas równowagi!

W jesiennym „Przekroju” szukamy spokoju i pokoju. Zastanawiamy się, jak w przyszłości będzie wyglądać praca i jakie umiejętności już dziś warto pielęgnować. Poznajemy Indie i zachwycamy się polską jesienią. Do tego wielki temat – joga! Czym tak naprawdę jest, a z czym jest nieraz mylona? I jeszcze: odważnie o lęku, chmury i wiatry, pomarańcz w każdej odsłonie, rude lisy i kombucha.

Już jest nowy „Przekrój”!

220 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Już od dzisiaj warszawska Galeria Apteka Sztuki i Włoski Instytut Kultury zapraszają na wystawę ...
2019-04-24 23:59:00
Przekrój poleca

Podróż jako inspiracja

„Isola lontana”, Marco Angelini, materiały promocyjne
Podróż jako inspiracja
Podróż jako inspiracja

Czyta się 1 minutę

Już od dzisiaj warszawska Galeria Apteka Sztuki i Włoski Instytut Kultury zapraszają na wystawę Marca Angeliniego pt. „Płynna Pamięć”. Zaprezentowane zostaną na niej obrazy, rzeźby, instalacja i nagrania wideo z lat 2017–2019, do których inspiracją były podróże i związane z nimi wspomnienia artysty.

Angelini, który mieszka i pracuje w Rzymie i w Warszawie, bada metropolię jako zjawisko społeczne ulegające nieustannym procesom transformacji. Poszukuje środka wyrazu, w którym dominować będzie materia w najróżniejszych swoich przejawach, ze szczególnym uwzględnieniem surowców pochodzących z recyklingu: żelaza, aluminium, papieru, celofanu, styropianu, gwoździ, śrubek, taśm audio, klisz fotograficznych i rozmaitych innych, pozornie niepotrzebnych już przedmiotów. Artysta wychodzi z założenia, że dziś, w świecie, który pędzi i pochłania, nie nadążając trawić, nie pozostaje nam nic innego, jak skoncentrować się na tym, co zostało odrzucone. Zachęca tym samym, aby nie uznawać za bezużyteczne przedmiotów, które utraciły jedynie „maskę nowoczesności”.

W swoich pracach Włoch posługuje się pamięcią jako niewyczerpanym źródłem nowych bodźców, dróg i rozwiązań. W licznych kolażach przedstawia obrazy z podróży. „Raz pełen energii i figlarnego światła brokat, innym razem przywodzące na myśl doniosłą sakralność złoto płatkowe łączą się z płynnym malarstwem akrylowym, wprowadzającym wszystko w ruch. W ten sposób symbolicznie prowadzi on odbiorcę przez długą drogę w rzece życia” – pisze kuratorka wystawy Giuditta Elettra Lavinia Nidiaci.

 „Iceberg n.1”, Marco Angelini, materiały promocyjne
„Iceberg n.1”, Marco Angelini, materiały promocyjne

Na wystawie zaprezentowany zostanie m.in cykl z kogutem, symbolizującym polską sztukę ludową w jej najbardziej szlachetnej formie. To właśnie w tych pracach uwidaczniają się pamięć artysty o Polsce i przywiązanie do niej.

W warszawskiej galerii będzie też można oglądać odlewy serc – niewielkie, lecz silne dzięki energetycznym, mocnym barwom, z widocznym unerwieniem, znakami szczególnymi, historią i przeżyciami każdego, kto doświadczył przemiany.

 „Ragion di stato”, Marco Angelini, materiały promocyjne
„Ragion di stato”, Marco Angelini, materiały promocyjne

„Płynna Pamięć”
Marco Angelini
Wystawa: 25.04–24.05.2019
Kuratorzy wystawy: Katarzyna Haber, Giuditta Elettra Lavinia Nidiaci
Galeria Apteka Sztuki, al. Wyzwolenia 3/5, Warszawa

 

Data publikacji: