pixel Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

 

Halo, tu "Przekrój", Twoja lektura na jesienne dni, a w niej wszystko: od literatury po rozrywkę. Przesyłki na terenie Polski są (nadal!) darmowe, więc nie zwlekaj dłużej!

Kup numer jesienny

Jesienią działaj z głową. Jesienny numer kwartalnika możesz zamówić z dostawą do domu i w zestawie z zeszytem krzyżówek. Przesyłki na terenie Polski są (nadal!) darmowe.

Kup numer jesienny z krzyżówkami
Przekrój
Czy wiesz, że serce wytwarza własne pole ­magnetyczne? Poznaj ciekawostki o sercu.
2017-03-20 00:00:00

Sprawy sercowe

Sprawy sercowe

1. Serce wytwarza własne pole ­magnetyczne, na podstawie któregomożna wiele powiedzieć o jego zdrowiu. Do tego celu służy nowatorska technika diagnostyczna zwana ­magnetokardiografią.

2. W życiu płodowym serce rozwija się bardzo wcześnie: zaczyna bić w 21. dniu ciąży. Dla porównania – półkule mózgowe kształtują się dopiero w ósmym tygodniu życia płodu.

3. Serce dopasowuje swój rytm do muzyki, szczególnie takiej, której dynamika stopniowo narasta.

4. Zadowoleni, szczęśliwi ludzie są mniej narażeni na zawał serca – dowiedli tego naukowcy z amerykańskiego Johns Hopkins University.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

5. Serca matek i niemowląt synchronizują swoje rytmy podczas bliskiego kontaktu – nie tylko dotykowego, lecz także wzrokowego i głosowego. Podobne zjawisko zauważa się również u innych ssaków.

6. Synchronizacja serc występuje także u zakochanych par siedzących naprzeciw siebie w milczeniu. Pokazali to naukowcy z University of California w Davis. W przypadku obcych sobie ludzi zjawisko nie zachodzi. Trochę szkoda…
 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!