Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas równowagi!

W jesiennym „Przekroju” szukamy spokoju i pokoju. Zastanawiamy się, jak w przyszłości będzie wyglądać praca i jakie umiejętności już dziś warto pielęgnować. Poznajemy Indie i zachwycamy się polską jesienią. Do tego wielki temat – joga! Czym tak naprawdę jest, a z czym jest nieraz mylona? I jeszcze: odważnie o lęku, chmury i wiatry, pomarańcz w każdej odsłonie, rude lisy i kombucha.

Już jest nowy „Przekrój”!

220 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Czy wiesz, że serce wytwarza własne pole ­magnetyczne? Poznaj ciekawostki o sercu.
2017-03-20 00:00:00

Sprawy sercowe

Sprawy sercowe
Czyta się 1 minutę

1. Serce wytwarza własne pole ­magnetyczne, na podstawie któregomożna wiele powiedzieć o jego zdrowiu. Do tego celu służy nowatorska technika diagnostyczna zwana ­magnetokardiografią.

2. W życiu płodowym serce rozwija się bardzo wcześnie: zaczyna bić w 21. dniu ciąży. Dla porównania – półkule mózgowe kształtują się dopiero w ósmym tygodniu życia płodu.

3. Serce dopasowuje swój rytm do muzyki, szczególnie takiej, której dynamika stopniowo narasta.

4. Zadowoleni, szczęśliwi ludzie są mniej narażeni na zawał serca – dowiedli tego naukowcy z amerykańskiego Johns Hopkins University.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

5. Serca matek i niemowląt synchronizują swoje rytmy podczas bliskiego kontaktu – nie tylko dotykowego, lecz także wzrokowego i głosowego. Podobne zjawisko zauważa się również u innych ssaków.

6. Synchronizacja serc występuje także u zakochanych par siedzących naprzeciw siebie w milczeniu. Pokazali to naukowcy z University of California w Davis. W przypadku obcych sobie ludzi zjawisko nie zachodzi. Trochę szkoda…

zdjęcie:  Paweł Czerwiński/Unsplash
zdjęcie: Paweł Czerwiński/Unsplash

 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!