Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Ale wkoło (nie) jest wesoło.
2018-07-02 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (2 – 8 lipca)

Kalendarium czarnowidza (2 – 8 lipca)

2 lipca 1505 r.

W okolicach Erfurtu młody student prawa Marcin Luter zostaje zaskoczony przez gwałtowną burzę. Wdzięczny niebiosom za ocalenie przed śmiercią od pioruna, solennie obieca wstąpić do zakonu. Z piorunującym skutkiem dla historii Kościoła.

3 lipca 1922 r.

Z inicjatywy słynnego norweskiego polarnika Fridtjofa Nansena, Liga Narodów zaczyna wydawać paszporty dla uchodźców i bezpaństwowców. Skorzystają z nich m.in. kompozytor Igor Strawinski, pisarz Vladimir Nabokov, pilotka Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska (córka Marszałka). Temat aktualny, choć niewygodny.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

4 lipca 1982 r.

Będący w wieku chrystusowym wokalista Ozzy Osbourne, znany z Black Sabbath, stanął na ślubnym kobiercu. Odważną, która postanowiła wytrzymać z ancykrystem pod jednym dachem, jest Sharon Arden. Związek okazał się burzliwy i toksyczny, ale trwa.

5 lipca 1994 r.

Jeff Bezos zakłada firmę Cadabra. Ta niewielka księgarnia internetowa niebawem stanie się światowym gigantem – pod nazwą Amazon, nawiązującą do słynnej rzeki. I ta Amazonka zaleje rynek.

6 lipca 1922 r.

Samochody w odrodzonej Polsce w końcu przestają jeździć na tablicach rejestracyjnych z czasów zaborów. Rząd nakazał ich wymianę na nowe, polskie „blachy”. Rodacy dokonywali jednak zarządzonych zmian bardzo niespiesznie. Zwykłe lenistwo czy może brak patriotyzmu?!

7 lipca 1550 r.

Do Europy po raz pierwszy trafia czekolada – przysmak z Meksyku. A przynajmniej taka jest tradycyjnie przyjęta data tej słodkiej rewolucji. Tylko naukowcy wciąż jeszcze nie ustalili, czy jest zdrowa, czy szkodliwa.

8 lipca 1913 r.

W USA opatentowany zostaje Erector – mini zestaw konstrukcyjny dla dzieci. Lecz ta zabawka edukacyjna podbije serca nie tylko najmłodszych. Pomoże też naukowcom skonstruować… pierwsze sztuczne serce. Panowie, wyjmujemy klocki i bawimy się dla dobra ludzkości!

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!