Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” – poznaj nasze czułe struny!

Ta jesień jest pełna czułości! A już na pewno jest jej pełen jesienny „Przekrój”. W nowym numerze piszemy o tym, jak czułością zmieniać świat, a także o: mądrej edukacji, hologramach, grzybach (też tych, wiadomo których), dojrzałości i Inkach. Zastanawiamy się, czym jest prawda i jak opisać piękno. 196 stron do czytania przez trzy miesiące!

Kup numer na jesień

Jesienny „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Każdy tydzień rodzi nowe paranoje...
2018-04-09 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (9 – 15 kwietnia)

Kalendarium czarnowidza (9 – 15 kwietnia)

9 kwietnia 1914 r.

W Londynie ma premierę pierwszy pełnometrażowy film kolorowy World, the Flesh and the Devil. Niestety, nie zachował się do dzisiaj. I w sumie to tajemnicze zaginięcie jest bardzo stosowne – bo World, the Flesh and the Devil był filmem kryminalnym.

10 kwietnia 1999 r.

W Łodzi została odsłonięta Ławeczka Tuwima. Szkoda, że większość turystów woli na niej przysiąść, niż poczytać tego dziwnego pana w kapeluszu i długim płaszczu, ze świecącym nosem…

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

11 kwietnia 1669 r.

Biskup kujawski Florian Czartoryski pod karą klątwy zabrania poddawania oskarżonych torturom bez dowodów winy oraz podsuwania im nazwisk współwinnych zarzucanych przestępstw. Duchowny bardzo wyprzedził swoje czasy – nawet dzisiaj rozgrzesza się z takich praktyk!

12 kwietnia 1857 r.

Gustave Flaubert wydaje Panią Bovary. „Wierzyć się nie chce, że niegdyś naraziła autora na dwukrotny proces. Gdyby była napisana we dwadzieścia lat później, uznano by ją za zbyt skromną” – utyskiwał potem Sienkiewicz, który za naturalizmem nie przepadał.

13 kwietnia 1957 r.

Do krakowskiego kościoła Mariackiego wraca ołtarz Wita Stwosza wywieziony podczas wojny przez hitlerowców. Lecz ile mniej znanych dzieł nie wróciło z Niemiec…

14 kwietnia 966 r.

Książę Mieszko I przyjmuje chrzest. Taka jest wersja oficjalna. Pozostają krępujące pytania: czy nie był to tylko pusty gest albo czy na ziemiach księcia nie żyli już chrześcijanie – tylko ochrzczeni w innym obrządku? Kopalnia tematów dla historyków i… pseudonaukowców.

15 kwietnia 1983 r.

Rozpoczęto budowę metra warszawskiego. Który to już raz?! Odważny pomysł, biorąc pod uwagę kryzys panujący w PRL. A jednak, w ślimaczym tempie, już dwanaście lat później, oddano do użytku pierwsze stacje.

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!