Page 1Rectangle 52 Przejdź do treści
Adam Węgłowski

Kalendarium czarnowidza (9 – 15 kwietnia)

Kalendarium czarnowidza (9 – 15 kwietnia)

9 kwietnia 1914 r.

W Londynie ma premierę pierwszy pełnometrażowy film kolorowy World, the Flesh and the Devil. Niestety, nie zachował się do dzisiaj. I w sumie to tajemnicze zaginięcie jest bardzo stosowne – bo World, the Flesh and the Devil był filmem kryminalnym.

10 kwietnia 1999 r.

W Łodzi została odsłonięta Ławeczka Tuwima. Szkoda, że większość turystów woli na niej przysiąść, niż poczytać tego dziwnego pana w kapeluszu i długim płaszczu, ze świecącym nosem…

11 kwietnia 1669 r.

Biskup kujawski Florian Czartoryski pod karą klątwy zabrania poddawania oskarżonych torturom bez dowodów winy oraz podsuwania im nazwisk współwinnych zarzucanych przestępstw. Duchowny bardzo wyprzedził swoje czasy – nawet dzisiaj rozgrzesza się z takich praktyk!

12 kwietnia 1857 r.

Gustave Flaubert wydaje Panią Bovary. „Wierzyć się nie chce, że niegdyś naraziła autora na dwukrotny proces. Gdyby była napisana we dwadzieścia lat później, uznano by ją za zbyt skromną” – utyskiwał potem Sienkiewicz, który za naturalizmem nie przepadał.

13 kwietnia 1957 r.

Do krakowskiego kościoła Mariackiego wraca ołtarz Wita Stwosza wywieziony podczas wojny przez hitlerowców. Lecz ile mniej znanych dzieł nie wróciło z Niemiec…

14 kwietnia 966 r.

Książę Mieszko I przyjmuje chrzest. Taka jest wersja oficjalna. Pozostają krępujące pytania: czy nie był to tylko pusty gest albo czy na ziemiach księcia nie żyli już chrześcijanie – tylko ochrzczeni w innym obrządku? Kopalnia tematów dla historyków i… pseudonaukowców.

15 kwietnia 1983 r.

Rozpoczęto budowę metra warszawskiego. Który to już raz?! Odważny pomysł, biorąc pod uwagę kryzys panujący w PRL. A jednak, w ślimaczym tempie, już dwanaście lat później, oddano do użytku pierwsze stacje.

Data publikacji: