pixel Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

 

Halo, tu "Przekrój", Twoja lektura na jesienne dni, a w niej wszystko: od literatury po rozrywkę. Przesyłki na terenie Polski są (nadal!) darmowe, więc nie zwlekaj dłużej!

Kup numer jesienny

Jesienią działaj z głową. Jesienny numer kwartalnika możesz zamówić z dostawą do domu i w zestawie z zeszytem krzyżówek. Przesyłki na terenie Polski są (nadal!) darmowe.

Kup numer jesienny z krzyżówkami
Przekrój
Julian Tuwim rzekł: „Pesymista to optymista z praktyką życiową”. A my praktykujemy ją co tydzień!. ...
2018-03-12 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (12 – 18 marca)

Kalendarium czarnowidza (12 – 18 marca)
Kalendarium czarnowidza (12 – 18 marca)

12 marca 1679 r.

Król Jan III Sobieski nadaje wiernym Tatarom wsie na Podlasiu, m.in. Kruszyniany. Meczet stoi tam do dzisiaj. Gorzej, że coraz więcej rodaków nie wie, skąd się wziął.

13 marca 1881 r.

Rewolucjoniści zabijają cara Aleksandra II. Mają nadzieję, że to coś zmieni w Imperium Rosyjskim. Owszem, zmieni: jego syn Aleksander III jeszcze zaostrzy polityczne represje.

14 marca 1937 r.

Papież Pius XI ogłasza encyklikę Z palącą troską potępiającą nazizm. I będzie to ostatni tak głośny i jednoznaczny protest Watykanu przeciw polityce Hitlera.

15 marca 1964 r.

Aktorka Elizabeth Taylor – filmowa Kleopatra – wychodzi za Richarda Burtona – filmowego Marka Antoniusza. Związek będzie równie burzliwy jak starożytna historia. I też nie skończy się happy endem.

16 marca 455 r.

Cesarz zachodniorzymski Walentynian jedzie na Pole Marsowe, żeby postrzelać z łuku. Ani się obejrzy, a dopadną go zamachowcy. Zginie od miecza dawnego podkomendnego wodza Aecjusza – którego cesarz zasiekł kilka miesięcy wcześniej. Cóż, kto mieczem wojuje…

17 marca 1945 r.

„Rano wczoraj intensywnie notowałem pierwszy wykład Traktatu o dobrej robocie” – zapisuje w dzienniku światowej sławy filozof i wykładowca uniwersytecki Tadeusz Kotarbiński. Dobra robota! Szkoda, że trochę zapomniana.

18 marca 1936 r.

„Sejm pełni rolę skromnego, posłusznego funkcjonariusza rządowego, którego całym zadaniem jest wstawanie i siadanie podczas czytania ustaw rządowych” – stwierdza w polskim parlamencie posłanka Janina Prystorowa. A zdawało się, że to było tak dawno temu…

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!