pixel Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

 

Halo, tu "Przekrój", Twoja lektura na jesienne dni, a w niej wszystko: od literatury po rozrywkę. Przesyłki na terenie Polski są (nadal!) darmowe, więc nie zwlekaj dłużej!

Kup numer jesienny

Jesienią działaj z głową. Jesienny numer kwartalnika możesz zamówić z dostawą do domu i w zestawie z zeszytem krzyżówek. Przesyłki na terenie Polski są (nadal!) darmowe.

Kup numer jesienny z krzyżówkami
Przekrój
Kiedyś to było źle, ale teraz jest gorzej.
2018-03-05 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (5 – 11 marca)

Kalendarium czarnowidza (5 – 11 marca)

5 marca 1971 r.

Grupa Led Zeppelin po raz pierwszy zagrała na koncercie słynny utwór Stairway to Heaven. Początkowo piosenka nie zrobiła na fanach wielkiego wrażenia. Ale kto mówił, że będzie łatwo? W końcu to „SCHODY do nieba”.

6 marca 1953 r.

Świat obiega wieść o zgonie Stalina. W jej cieniu pozostaje informacja o śmierci prawdziwego geniusza z Rosji: kompozytora Sergiusza Prokofiewa.

7 marca 1815 r.

W Warszawie odbywa się uroczysta prezentacja pełnego sześciotomowego wydania Słownika języka polskiego Samuela Bogumiła Lindego. Językoznawca pracował nad nim siedem lat. Dziś wystarczy parę miesięcy, by w miejsce rodzimych wyrazów wprowadzić do polszczyzny rozmaite „destynacje”, „iwenty”, „szopingi”...

8 marca 1617 r.

We Włoszech przychodzi na świat człowiek, który w 1648 r. wypuści nad Warszawą latającego smoka, czyli wynalazca i konstruktor Liwiusz Burattini. Smok – a właściwie niewielka machina latająca w jego kształcie – nie poleci jednak daleko. A Burattini przejdzie do historii jako… fałszerz pieniędzy.

9 marca 1888 r.

Umiera niemiecki cesarz Wilhelm I Hohenzollern. Jego następcą zostaje Fryderyk III. Władzą nie nacieszy się długo – umrze po zaledwie 99 dniach rządów.

10 marca 1970 r.

W tajnym radzieckim laboratorium medium Nina Kułagina wstrzymuje bicie serca żaby – rzekomo siłą swego umysłu. Najwyraźniej wstrzymała też pracę mózgów badaczy zdolnych uwierzyć w takie paranaukowe cuda.

11 marca 1986 r.

Minęło milion dni od założenia starożytnego Rzymu. Ależ ten czas leci…

Piątka dla PRZEKROJU? A może dziesiątka? Wspierając Fundację PRZEKRÓJ, wspierasz rzetelność, humor i czar.

* Pola wymagane

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!