Page 1 8FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Ciesz się latem!

Letni „Przekrój” dostępny w sprzedaży! W nowym numerze piszemy o szacunku dla wszystkich istot – ludzkich i pozaludzkich. Ponadto zastanawiamy się nad zmierzchem antropocenu, poznajemy południe Afryki i zgłębiamy temat ego: czym tak naprawdę ono jest i jak je poskromić?

Kup letni „Przekrój”

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Oto kolejne dziwne, niesłychane, a niekiedy niesamowite historie z dalszej i bliższej przeszłości.. ...
2018-01-22 00:00:00

Kalendarium czarnowidza (22-28 stycznia)

Kalendarium czarnowidza (22-28 stycznia)
Kalendarium czarnowidza (22-28 stycznia)

22 stycznia 1793 r.

Po Europie rozchodzą się wieści, że dzień wcześniej władze rewolucyjnej Francji ścięły swego monarchę Ludwika XVI. Prasa brytyjska nagle określa króla państwa, z którym wiecznie Anglicy rywalizowali, jako męczennika! Czego to nie robi strach przed rewolucją... 

23 stycznia 1897 r.

24-letnia Amerykanka Elva Zona Heaster zostaje znaleziona martwa we własnym łóżku. Nikt nie podejrzewa, że zamordował ją mąż, dopóki matki kobiety nie zacznie… nawiedzać duch ofiary. Kiedy sprawa trafi do sądu, ławnicy dadzą się przekonać opowieściom o zjawie. Mężczyzna wyląduje w więzieniu. Zagadka kryminalna czy paranormalna?

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

24 stycznia 1885 r.

W Londynie eksplodują bomby. Celami zamachowców są: twierdza Tower i budynek parlamentu. Ataki przygotowali irlandzcy radykałowie walczący o wolność swego kraju wszelkimi metodami. Brytyjczycy ukarzą sprawców, jednak konflikt z Irlandczykami ciągnąć się będzie przez dekady, nim wreszcie dojdzie do kompromisu.

25 stycznia 1858 r.

Na ślubie córki królowej Wiktorii z pruskim następcą tronu odegrany zostaje marsz Mendelssohna. Szerzej dotąd nieznana kompozycja błyskawicznie zyskuje popularność. Dziwne, bo przecież nie było wtedy YouTube’a.

26 stycznia 1934 r.

Polska i Trzecia Rzesza podpisują deklarację o niestosowaniu przemocy. A mówią, że umów należy dotrzymywać… 

27 stycznia 1891 r.

W zakopiańskim kościele odbywają się chrzciny pewnego sześcioletniego chłopca. Matką chrzestną jest gwiazda sceny Helena Modrzejewska, ojcem chrzestnym – zbójnik i bajarz Sabała. I co wyrosło z dzieciaka? Nosił imię Staś, a sławę zdobył jako Witkacy. 

28 stycznia 1611 r.

W Gdańsku przychodzi na świat Jan Heweliusz. Umrze tego samego dnia – całe szczęście dopiero 76 lat później, wcześniej odkrywszy, co trzeba.

Data publikacji:

Adam Węgłowski

Adam Węgłowski

Rocznik 1975, stały współpracownik magazynu „Focus Historia”, autor książek historycznych i kryminalnych.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!