Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Zakwieciło, zabzyczało – wiosna!

W wiosennym „Przekroju” kwiaty, zapylacze, dużo miodu i jeszcze więcej wody. Z okazji wiosennych porządków piszemy sporo o ładzie i bałaganie. Zagłębiamy się w historię Celtów, a także przenosimy się w przyszłość i sprawdzamy, co świat – i nas – czeka już za jakiś czas. Do tego sporo rozmyślamy o nieśmiertelności i z uwagą pochylamy się nad (ludzką i nie tylko) uczciwością. ​​

Wiosenny „Przekrój” już jest!

Aż 220 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Jak co tydzień, ważne i mniej ważne smutne rocznice przypomina czarnowidz
2017-10-09 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (9-15 października)

Kalendarium czarnowidza (9-15 października)

9 października 1000 r.

Wiking Leif Eriksson odkrywa Winlandię, czyli prawdopodobnie dzisiejszą Nową Fundlandię. Biedaczysko, nawet się nie domyślał, jak wielka jest Ameryka, do której dotarł.

10 października 1933 r.

66-letni prezydent Ignacy Mościcki bierze za żonę Marię Dobrzańską, młodą i atrakcyjną rozwódkę, byłą sekretarkę. Na uroczystości nie pojawi się marszałek Piłsudski. Sam też lubił młode damy, ale ponoć tego dnia miał gorączkę.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

11 października 1939 r.

W ręce prezydenta USA Franklina Delano Roosevelta trafia list naukowców ostrzegających przed skutkami ewentualnego zbudowania bomby atomowej przez Niemców. Dwa lata później, po przystąpieniu do wojny, Amerykanie sami wezmą udział w atomowym wyścigu.

12 października 1655 r.

Wystraszony Jan Kazimierz ucieka z podbijanej przez Szwedów Rzeczypospolitej. Opinię uratuje mu (po latach) pióro Sienkiewicza.

13 października 1812 r.

W bitwie Amerykanów z Brytyjczykami i Indianami pod Queenston Heights amerykański snajper bierze na cel brytyjskiego wojskowego w eleganckim kapeluszu, przepasanego szarfą. Tak ginie generał Isaac Brock. Razem z nim umrą plany, by powołać buforowe indiańskie państewko sprzymierzone z Wielką Brytanią. Indianie zostaną na łasce USA.

14 października 1945 r.

W Korei podczas defilady na cześć radzieckich wyzwolicieli przemawia 33-letni Kim Ir Sen – koreański komunista i oficer Armii Czerwonej, który zostanie dyktatorem KRLD.

15 października 1951 r.

Meksykański chemik Luis Miramontes tworzy pierwsze doustne tabletki antykoncepcyjne. Oj, ile ust potem nie będzie się zamykać – narzekając, że to koniec świata.

 

 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!