Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
O pierwszym (i ostatnim) cesarzu Stanów Zjednoczonych, skutecznych strajkach, plotkach i czołgach, ...
2017-09-11 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (11-17 września)

Kalendarium czarnowidza (11-17 września)

11 września 2006 r.

Kolumbijki ze słynącego z przestępczości miasta Pereira organizują seks strajk. Niczym bohaterki antycznej „Lizystraty” żądają, by ich mężczyźni złożyli broń i zabrali się do uczciwej roboty. Inaczej nici z figli. Poskutkowało!

12 września 1612 r.

W polskiej niewoli umiera car Wasyl IV Szujski. Zdetronizowany, nie miał już żadnej władzy. Lecz trumna ze zwłokami władcy i plotki sugerujące, że został otruty, okażą się potężną polityczną bronią. Przez wieki będą stały ością w gardle stosunków polsko-rosyjskich. Historia nauczycielką życia…

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

13 września 122 r.

W Brytanii Rzymianie rozpoczynają budowę Wału Hadriana. Nawet się nie spodziewają, że konstruują… przyszłą trasę biegową. Bo 1894 lata później Polak Kuba Snochowski pokona drogę wzdłuż ruin Wału w rekordowym czasie 16 godzin 25 minut i 55 sekund.

14 września 1886 r.

Zygmunt Freud żeni się Marthą Bernays. Ta inteligentna, oczytana i atrakcyjna kobieta powije mu sześcioro dzieci. Lecz wścibscy biografowie spekulują, że da mężowi coś jeszcze: swoją siostrę jako kochankę. A może to tylko freudowska pomyłka?

15 września 1916 r.

Po raz pierwszy na froncie pojawiają się czołgi. Wprawdzie jedna trzecia z kilkudziesięciu brytyjskich maszyn nawet nie ruszyła z miejsca, ale Niemcy byli tak zaskoczeni ich widokiem, że wpadli w panikę. Niestety, czołgi nie zakończyły wojny. Stały się tylko kolejnym elementem morderczego technologicznego wyścigu.

16 września 1971 r.

Radzieckie władze ostrzegają mieszkańców wsi Gałkino, że czeka ich nieduże trzęsienie ziemi. W istocie rzeczy w pobliżu dojdzie do niewielkiej podziemnej próby atomowej. Wskutek niechlujstwa, omal nie zakończy się skażeniem pobliskiej rzeczki, będącej dopływem Wołgi. Gdyby jeszcze decydenci uczyli się na błędach…

17 września 1859 r.

Niejaki Joshua Abraham Norton z San Francisco ogłasza się Nortonem I, cesarzem Stanów Zjednoczonych. Bzik, ale stał się postacią kultową – zainspirował m.in. pisarzy Marka Twaina i Neila Gaimana.

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!