Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
O wierności, Wiecznym Mieście i innych smutnych sprawach.
2017-08-21 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (21-27 sierpnia)

Kalendarium czarnowidza (21-27 sierpnia)

21 sierpnia 1929 r.

Malarz Diego Rivera żeni się z malarką Fridą Kahlo. Para jak malowana – ale bardziej byli wierni sztuce niż sobie nawzajem. Nie każdy lubi taką grubą kreskę.

22 sierpnia 1812 r.

Szwajcar Johann Ludwig Burckhardt jako pierwszy Europejczyk dociera do ruin starożytnej Petry. Udało mu się tylko dzięki arabskiemu przebraniu i pomocy miejscowych. Dziś trzeba radzić się miejscowych, jak schować się przed tłumami turystów …

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

23 sierpnia 846 r.

U ujścia Tybru pojawiają się statki Saracenów. Islamscy wojownicy zdobywają Ostię i idą na Rzym. Parę dni później złupią niestrzeżoną murami obronnymi starą bazylikę św. Piotra. Ale i tak daleko im do Wizygotów czy Wandali, którzy po zdobyciu Wiecznego Miasta nie zostawili kamienia na kamieniu.

24 sierpnia 1814 r.

Podczas wojny brytyjsko-amerykańskiej Brytyjczycy palą Biały Dom. I co z tego? Spalą tylko symbol, a wojny i tak nie wygrają. Skończy się Brexitem ze skonfederowanych stanów Ameryki.

25 sierpnia 1609 r.

Galileusz pokazuje Wenecjanom swój pierwszy teleskop. To początek jego wielkich odkryć i sławy, która sięgnie nawet papieskich apartamentów. Biedaczysko, nie wie, że niektórym wpływowym ludziom czucie i wiara mówią więcej niż mędrca szkiełko i oko. Dlatego już za parę lat oskarżony zostanie o herezję i wtrącony do więzienia.

26 sierpnia 1907 r.

Podczas pokazu w San Francisco wielki iluzjonista Harry Houdini zostaje skuty łańcuchami i zanurzony w zbiorniku z wodą. Ucieka stamtąd w 57 sekund. Lecz od takich niebezpieczeństw gorsi są... fani. W 1926 r. Houdini umrze od ciosu w brzuch jednego ze swoich followersów, chcącego wystawić na próbę legendarną wytrzymałość mistrza magii.

27 sierpnia 1955 r.

Zostaje opublikowana pierwsza edycja „Księgi rekordów Guinnessa”. Jej pomysłodawcą był dyrektor browaru, co dowodzi, że aby wydać bestseller potrzeba przede wszystkim koncepcji i promocji, a nie talentu literackiego.

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!