Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” – poznaj nasze czułe struny!

Ta jesień jest pełna czułości! A już na pewno jest jej pełen jesienny „Przekrój”. W nowym numerze piszemy o tym, jak czułością zmieniać świat, a także o: mądrej edukacji, hologramach, grzybach (też tych, wiadomo których), dojrzałości i Inkach. Zastanawiamy się, czym jest prawda i jak opisać piękno. 196 stron do czytania przez trzy miesiące!

Kup numer na jesień

Jesienny „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Co prawda nie zaczynamy od trzęsienia ziemi (na Jamajce), ale napięcie i tak nieustannie rośnie.
2017-06-05 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (5-11 czerwca)

Kalendarium czarnowidza (5-11 czerwca)

Co prawda nie zaczynamy od trzęsienia ziemi (na Jamajce), ale napięcie i tak nieustannie rośnie. O sprawach może błahych, lecz tragicznych w krótko- i długofalowych skutkach, przypominamy, jak co tydzień. 

Czyta się 2 minuty

5 czerwca 1938 r.

Księżniczka Maria Bonaparte z dumą wita na paryskim dworcu Zygmunta Freuda. Uratowała tego słynnego austriackiego psychoanalityka żydowskiego pochodzenia przed nazistami. Lecz kilkanaście miesięcy później Freud i tak przegra walkę z nowotworem. A cały świat ogarnie wojna.

6 czerwca 1905 r. 

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Maria Skłodowska i Piotr Curie odbierają z rak króla Szwecji Nagrodę Nobla. Dzięki temu w końcu zafundują sobie normalną łazienkę. Taka to już dola naukowców!

7 czerwca 1692 r.

Trzęsienie ziemi na Jamajce zmiata słynące z nielegalnych interesów miasto Port Royal. Ale spokojnie! Jeszcze przez ponad sto lat piraci i korsarze będą się mieć na tyle dobrze, że materiału starczy filmowcom na całą serię „Piratów z Karaibów”.

8 czerwca 1458 r. 

Krakowski kupiec Jerzy Morsztyn dostaje od króla angielskiego pozwolenie na wwóz i sprzedaż w Anglii rubinu ważącego 214 karatów. A ponoć zawsze opychaliśmy na Zachodzie tylko drewno, zboże i tanią siłę roboczą.

9 czerwca 68 r.

Śmierć okrutnika Nerona nie okazuje się wcale tak wyczekiwana przez Rzymian, jak dzisiaj sądzimy. W Imperium pojawi się bowiem kilku sobowtórów cesarza, podających się za ocalonego władcę! Nie wywalczą tronu, ale sam fakt, że zdobyli poparcie, budzi zastanowienie.  

10 czerwca 1933 r.

Gang Johna Dillingera napada na swój pierwszy bank. FBI w końcu dorwie gangsterów, ale to oni zostaną dla wielu Amerykanów bohaterami. Bo kto w czasach Wielkiego Kryzysu stałby po stronie banków?

11 czerwca 1963 r.

W Sajgonie dokonuje samospalenia buddyjski mnich Thích Quảng Ðức. Zdjęcie tego aktu rozpaczy stanie się jedną z ikon XX wieku (vide okładka pierwszej płyty Rage Against the Machine). Szkoda tylko, że dziś mało kto pamięta, przeciw czemu protestował mnich – przeciw represjom wobec buddystów w „cywilizowanym”, „demokratycznym” i „prozachodnim” Wietnamie Południowym.

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!