pixel Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Szanowni Państwo!

Wiele osób spośród naszych Czytelników i Czytelniczek wybiera tradycyjną drukowaną wersję kwartalnika, ale są także tacy, którzy coraz częściej korzystają z nośników elektronicznych. Dlatego wprowadzamy cyfrową wersję „Przekroju”. Zapraszamy do wykupienia prenumeraty, w której ramach proponujemy nieograniczony dostęp do aktualnych i archiwalnych wydań kwartalnika.

Ci z Państwa, którzy nie zdecydują się na prenumeratę, będą mieli do dyspozycji bezpłatnie 3 „Przekrojowe” teksty oraz wszystkie rysunki Marka Raczkowskiego, krzyżówki, recenzje, ilustracje i archiwalne numery z lat 1945–2000. Zapraszamy do lektury!

wykup prenumeratę cyfrową
Przekrój
Tym razem koszmarny tydzień wyjątkowo zaczynamy we wtorek.
2018-09-25 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (24–30 września)

Kalendarium czarnowidza (24–30 września)

24 września 1976

Patty Hearst – wnuczka magnata prasowego – zostaje skazana za napad na bank. Dokonała go z lewackimi terrorystami, którzy wcześniej ją porwali i poddali „praniu mózgu”. Sąd skazał Patty na 7 lat więzienia, ale prezydent USA doprowadził do jej warunkowego zwolnienia już po 22 miesiącach. Czyżby nazwisko Hearst zrobiło swoje?

25 września 1830

W Belgii wybucha rewolucja. Uda się, ale ucierpi… Polska pod zaborami. „Żandarm Europy” car Mikołaj I postanowił bowiem wysłać na Belgów polskich żołnierzy z Kongresówki. Z tego powodu Polacy przyspieszyli planowaną własną rebelię. Lecz w odróżnieniu od rewolucji belgijskiej, nasze powstanie listopadowe skończyło się porażką.

26 września 1982

Rozpoczyna się emisja serialu „Knight Rider” z dzielnym Davidem Hasselhoffem szalejącym w swoim gadającym aucie. Koszmar z lat osiemdziesiątych, który czasem powraca.

27 września 1937

Na indonezyjskiej wyspie Bali dumni myśliwi pozują z zastrzelonym tygrysem. Lecz więcej już takich powodów do triumfu nie będzie. Po prostu zabili ostatniego tygrysa balijskiego, gatunek wymarł.

28 września 1785

Napoleon Bonaparte zdaje egzamin artyleryjski w akademii wojskowej.  Zajmuje 42 miejsce na 51 kandydatów. Drżyj świecie! Przez całe lata będzie chciał udowodnić, że jednak jest najlepszy.

29 września 1341

Król Kazimierz Wielki żeni się z Adelajdą Heską. Tak powstawał scenariusz do nowego sezonu „Korony królów”. Mógłby się ten atrakcyjny Kazimierz już ustatkować…

30 września 1659

Pierwsza wzmianka o wielkiej popularności gry w tenisa w Ameryce, a dokładnie w północnoamerykańskiej holenderskiej kolonii zwanej Nowymi Niderlandami. Lecz nie ma się z czego cieszyć, bo to popularność niebezpieczna! Z tej samej wzmianki dowiadujemy się bowiem, że władze kolonii zabraniają gry w czasie, w którym w kościele odbywają się nabożeństwa. Gem, set, msza.

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!