Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!

Kiedy wszystko się dopiero rodzi i rozwija, wiosenny „Przekrój” nadlatuje w pełnym rozkwicie! W najnowszym wydaniu piszemy z rozwagą o równowadze, z odwagą o strachu, z uwagą o bałtyckich krajach, z miłością o wróblach i z zachwytem o zieleni i porankach. Zachęcamy do czytania!

Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
O początkach kolonizacji Mauritiusa i konsekwencjach wypadku królowej Bony pisze „Przekrojowy” ...
2018-09-17 07:00:00

Kalendarium czarnowidza (17 – 23 września)

Kalendarium czarnowidza (17 – 23 września)

17 września 1598 r.

Holenderscy żeglarze docierają do Mauritiusa i rozpoczynają kolonizację wyspy. Ej, bardziej dorobiliby się na znaczkach!

18 września 1987 r.

Jerzy Kukuczka staje na szczycie Sziszapangmy. Tym samym zdobywa Koronę Himalajów jako drugi człowiek w historii. Dla niektórych wielki zdobywca, dla innych – niestety – „dopiero drugi”…

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

19 września 1959 r.

Radziecki przywódca Nikita Chruszczow cieszy się, że zobaczy Disneyland. Nic z tego – amerykańska policja uzna, że byłoby tam dla niego zbyt niebezpiecznie!

20 września 1527 r. 

W takcie polowania królowa Bona zostaje zaatakowana przez niedźwiedzia. Udaje się jej umknąć, ale podczas ucieczki spada z konia. Tak się pechowo składa, że jest w zaawansowanej ciąży i przedwcześnie rodzi. Tak przychodzi na świat królewicz Olbracht, młodszy brat Zygmunta Augusta. Niestety, dziecko przeżyje ledwie kilka godzin. Królowa kolejnych synów mieć już nie będzie. Cała nadzieja na podtrzymanie dynastii w Zygmuncie Auguście! Ten jednak umrze w 1572 r., nie pozostawiając męskiego następcy. W ten sposób wypadek Bony przesądzi o wygaśnięciu męskiej linii Jagiellonów...

21 września 1924 r.

Stefan Żeromski kończy prace nad Przedwiośniem. A szklane domy wciąż tylko w marzeniach…

22 września 1994 r.

Premiera serialu komediowego Przyjaciele. Najpierw zdobędzie USA, później świat, a potem wszyscy będą już mieli dosyć.

23 września 1980 r.

Bob Marley kończy swój koncert w Pittsburghu piosenką Get Up Stand Up. To, niestety, jego epitafium, ostatni występ na żywo. Dwa dni wcześniej artysta dowiedział się, że przerzuty nowotworowe zaatakowały tyle narządów w jego organizmie, że nie ma już dla niego nadziei. Wytrwa do maja 1981 r.

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!