Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Zakwieciło, zabzyczało – wiosna!

W wiosennym „Przekroju” kwiaty, zapylacze, dużo miodu i jeszcze więcej wody. Z okazji wiosennych porządków piszemy sporo o ładzie i bałaganie. Zagłębiamy się w historię Celtów, a także przenosimy się w przyszłość i sprawdzamy, co świat – i nas – czeka już za jakiś czas. Do tego sporo rozmyślamy o nieśmiertelności i z uwagą pochylamy się nad (ludzką i nie tylko) uczciwością. ​​

Wiosenny „Przekrój” już jest!

Aż 220 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Zima stulecia? Prawdę powie ci redakcyjny ekspert, czyli
2019-12-06 10:00:00
uwaga na klimat

Czy pogoda pod psem? – 1/2020

Czy pogoda pod psem? – 1/2020

Czytaliście już Państwo o zimie stulecia? Nieoceniony serwis Exacta Weather zapowiada po raz kolejny straszliwe ataki mrozów na Wyspach Brytyjskich. Temat szybko podchwyciły rodzime portale informacyjne, wróżąc ataki syberyjskiego powietrza, a w związku z tym rekordowe mrozy w styczniu i lutym. No cóż, zepsuty zegar dwa razy na dobę pokazuje prawidłową godzinę – powyższe prognozy też mają szansę sprawdzić się kilka razy w sezonie.

Czyta się 3 minuty

A skoro o zegarach mowa, to astronomiczna zima zacznie się w niedzielę 22 grudnia 2019 r. o godzinie 5.19 (czasu lokalnego) – będzie to najkrótszy dzień w roku i potrwa na przylądku Rozewie 7 godzin i 12 minut, a w Wetlinie aż godzinę dłużej. Astronomiczną zimę zakończymy zaś w piątek 20 marca o 4.50.

Jaka więc będzie zima 2019/2020? Początek meteorologicznej zimy, czyli początek grudnia, wieszczy się (kiedy to piszę w połowie listopada) zimny; ma nastąpić pierwszy atak mrozu, na który wielu z nas po ciepłej końcówce listopada będzie zupełnie nieprzygotowanych (drogowcy!). Wieszczy się też, że koniec zimy będzie mroźny i na tej właśnie podstawie niektóre media szarżują, zapowiadając zimę… – i tu wstawiamy odpowiednią liczbę lat. Żeby straszliwa zima zagościła na dłużej w naszych szerokościach geograficznych, potrzebowalibyśmy zamarzniętej Arktyki. Tymczasem zasięg lodu pływającego na przełomie października i listopada spadł tam poniżej rekordowego minimum z 2012 r. Czekają nas więc tylko epizody zimna (niezbyt długie) przeplatane ociepleniami.

Zachodnia część kraju może liczyć na poprawę sytuacji hydrologicznej dzięki wyższym opadom, przede wszystkim deszczu i deszczu ze śniegiem. Wschodnia część znajdzie się w zasięgu mas powietrza znad Syberii, które mogą przynieść fale mrozów. Zapowiada się więc zima przeciętna i raczej będą jej towarzyszyć typowe atrakcje. Będziemy się zastanawiać, dlaczego nie wzięliśmy cieplejszej kurtki, co tak zimno, przecież wczoraj było cieplej albo czy ten dureń musi tak wolno jechać, bo tylko trochę pobieliło drogę, i czy ­zawsze drogowcy są zaskoczeni.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Gazety piszą, że „brytyjscy meteorolodzy donoszą w panice” – sprawdziłem u źródeł, paniki nie ma. Pojawia się jedynie informacja, że rzeczywiście Europa Wschodnia może doświadczyć krótkotrwałych mrozów w drugiej połowie zimy. Skąd się bierze taka popularność ekstremalnych zimowych prognoz? No cóż, katastrofalna zima przyciąga czytelników. Żyjemy coraz dalej od natury. Mieszkamy w szczelnych mieszkaniach i domach, w podziemnych garażach wsiadamy do klimatyzowanych samochodów, by przenieść się do sztucznego środowiska naszych biur. Jedyna szansa na kontakt z naturą to krótkotrwały mróz i trochę dłuższe oczekiwanie na przystanku lub próba odśnieżenia samochodu zgrabiałymi rękami. Łatwo nas wtedy przekonać do takich określeń jak „zimny oddech bestii ze wschodu” – nieważne, że tylko przez cztery dni. Zatem recepta na zimę: proszę obserwować pogodę i korzystać z dobrych prognoz fachowców. Warto stosować także elegancję funkcjonalną i dobierać ubiór do warunków za oknem.

Modele Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych przewidują dodatnią anomalię temperatury w każdym z trzech zimowych miesięcy. Oznacza to, że zima będzie cieplejsza od przeciętnych. Brytyjskie Met Office oceniało w październiku szanse na zimę taką samą lub chłodniejszą niż średnia na mniej niż 20%. W modelach widać też zapowiedź wyższych od typowych o 1–2 mm sum opadów. To dobra wiadomość, jednak sytuacja hydrologiczna Polski nadal pozostaje trudna. Za to dla narciarzy mam same dobre wiadomości – Medikan, czyli śródziemnomorski niż o ciepłym rdzeniu, przyniósł rekordowe opady śniegu w Tyrolu, a ze względu na wysokość roztopy nastąpią najwcześ­niej za kwartał. Warto więc wybrać się na narty!

 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!