Page 1 8FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Ciesz się latem!

Letni „Przekrój” dostępny w sprzedaży! W nowym numerze piszemy o szacunku dla wszystkich istot – ludzkich i pozaludzkich. Ponadto zastanawiamy się nad zmierzchem antropocenu, poznajemy południe Afryki i zgłębiamy temat ego: czym tak naprawdę ono jest i jak je poskromić?

Kup letni „Przekrój”

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
czyli wszystko może mieć straszne skutki.
2019-06-17 10:00:00
Agenda katastrofisty

Agenda katastrofisty – 3/2019

Agenda katastrofisty – 3/2019
Agenda katastrofisty – 3/2019
Czyta się 3 minuty

24 czerwca 1901 r. 20-letni Pablo Picasso ma swoją pierwszą wystawę w Paryżu. Recenzje zbiera niezłe, ale marszand, który zorganizował pokaz – Ambroise Vollard – jest rozczarowany. Kolejny obraz kupi od Pabla dopiero pięć lat później. Sam Picasso też jest zawiedziony. Uznaje Vollarda za sępa żerującego na artystach. Geniuszowi pozostanie ambitnie biedować na paryskim bruku.

30 czerwca 1559 r. król Francji Henryk II świętuje ślub córki z Fili­pem II­ Habsburgiem, pieczętujący koniec wojen włoskich. Trwały kilkadziesiąt lat, więc jest się z czego cieszyć. Z okazji uroczystości odbywa się turniej rycerski z udziałem samego francuskiego monarchy. I co za pech! Podczas walki odłamek lancy wbije się Henrykowi prosto w oczodół. Ranny król skona kilkanaście dni później. Jakby tych nieszczęść było mało, śmierć władcy wypromuje astrologa Nostradamusa, który rzekomo przewidział wypadek w swoich proroctwach i do dziś męczy ­naiwnych swoimi strofami.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

6 lipca 1348 r. papież Klemens VI wydaje bullę zakazującą prześladowania Żydów za domniemane roznoszenie dżumy. Tego rozsądku nie wystarczyło jednak na długo. Anty­semickie spiskowe teorie nadal mają się świetnie.

8 lipca 1947 r. armia USA podaje informację, że na farmie niedaleko Roswell znaleziono wrak „latającego talerza”. Potem wojsko próbuje wycofać się z tego oświadczenia, jednakże lawina już ruszyła. W USA rozpoczęła się maniakalna pogoń za przybyszami z kosmosu. A incydent z Roswell przeszedł do legendy. Nawet jeśli to nie był statek Obcych, tylko balon meteorologiczny, po latach został nadęty do iście kosmicznych rozmiarów.

13 lipca 1985 r. podczas charytatywnych koncertów Live Aid w różnych zakątkach globu gwiazdy rocka przyciągnęły uwagę miliardów widzów. Na potrzeby głodujących w Afryce zebrały miliony dolarów. Na filmowych taśmach przetrwały znakomite występy i pełne żaru wypowiedzi rockmanów. Ale 30 lat później świat wciąż ucieka od problemów Afryki.

16 lipca 1439 r. z powodu zagrożenia zarazą król Anglii Henryk VI zakazuje poddanym pocałunków. Ciekawe, ilu z nich skwitowało to słowami: „A pocałuj nas w…”?

21 lipca 1771 r. w katedrze w Ajaccio na Korsyce ochrzczony zostaje Napoleone Buonaparte. A kiedy niepozorny Korsykanin zostanie już cesarzem Napoleonem I, zdecyduje się zająć Państwo Kościelne i uwięzić papieża.

25 lipca 1976 r. amerykańska sonda kosmiczna Viking 1 fotografuje na Czerwonej Planecie Marsjańską Twarz. Ciekawa formacja geologiczna! Szkoda, że zrodziła tyle nieziemskich bzdur na temat Marsjan.

2 sierpnia 338 r. p.n.e. macedoński król Filip II zwycięża armię ateńsko-tebańską w bitwie pod Cheroneją i zapewnia sobie hegemonię nad Grecją. Będzie się nią cieszył raptem dwa lata – do czasu zamachu, do którego dojdzie, gdy szykować już będzie kolejną wyprawę wojenną, na Persów. A mógł żyć długo i szczęśliwie w Macedonii…

15 sierpnia 1604 r. Dymitr Samozwaniec wyrusza na Moskwę, by „odzyskać” carski tron. Popierający go Polacy nieźle się obłowią. Moskwa bardzo ucierpi na wojnie domowej. Ale skutkiem będzie wzajemna nienawiść i żądza zemsty.

20 sierpnia 1960 r. z orbity wracają psy Biełka i Striełka, które poleciały w kosmos na pokładzie ­radzieckiego statku Korabl-Sputnik 2. To pierwsze żywe organizmy z Ziemi, które odbyły taką podróż i przeżyły. W nagrodę pieskom zapewniono po powrocie komfortowe warunki. A po śmierci… wypchano, by dalej służyły politycznej propagandzie.

26 sierpnia 1768 r. kapitan James Cook wypływa w pierwszy rejs dookoła świata. I gdyby jedna podróż mu wystarczyła, to dożyłby spokojnej starości, a nie skończył w żołądkach Hawajczyków. No, chyba że to tylko legenda?

września 1752 r. do Filadelfii trafia Dzwon Wolności, który stanie się symbolem niepodległości Stanów Zjednoczonych. Pękł już przy jednym z pierwszych uderzeń i trzeba było go naprawiać. Zły omen?

8 września 1888 r. na Wyspach Brytyjskich rozpoczyna rozgrywki pierwsza piłkarska liga na świecie: angielsko-walijska The Football League. Od tego czasu kluby z Anglii stały się potęgami, a te z Walii… No cóż, wciąż mają piękną historię.

 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!