Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas równowagi!

W jesiennym „Przekroju” szukamy spokoju i pokoju. Zastanawiamy się, jak w przyszłości będzie wyglądać praca i jakie umiejętności już dziś warto pielęgnować. Poznajemy Indie i zachwycamy się polską jesienią. Do tego wielki temat – joga! Czym tak naprawdę jest, a z czym jest nieraz mylona? I jeszcze: odważnie o lęku, chmury i wiatry, pomarańcz w każdej odsłonie, rude lisy i kombucha.

Już jest nowy „Przekrój”!

220 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Przegląd najtragiczniejszych i najbardziej niefortunnych wydarzeń z minionych zim. Czyli wszystko ...
2019-12-06 10:00:00
Agenda katastrofisty

Agenda katastrofisty – 1/2020

Agenda katastrofisty – 1/2020
Agenda katastrofisty – 1/2020

Przegląd najtragiczniejszych i najbardziej niefortunnych wydarzeń z minionych zim. Czyli wszystko może mieć straszne skutki. 

Czyta się 5 minut
Posłuchaj wersji audio tego artykułu

6 grudnia 342 r. umiera św. Mikołaj z Myry. I w grobie się przewraca, że w rocznicę jego zgonu ludziska rozdają sobie prezenty!

11 grudnia 1972 r. ostatni ludzie lądują na Księżycu. Ponoć niedługo mają wrócić. Ale kto ich tam wie, tych dziwnych homo sapiens…

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

16 grudnia 1795 r. – po trzecim rozbiorze Polski – papież Pius VI wypowiada się na temat cierpiących niedole Polaków. Nareszcie! Co z tego, skoro nakazuje im wiernie służyć nowym władcom.

20 grudnia 1989 r. po ataku wojsk USA na Panamę miejscowy dyktator Manuel Noriega chroni się w Ambasadzie Watykanu. Nie zazna tam spokoju, bo Amerykanie zaczną puszczać pod budynkiem na cały regulator Welcome to the Jungle Guns N’ Roses. Noriega wytrzyma dwa tygodnie, nim się podda.

*

22 grudnia 1882 r. – tego dnia zapłonęły pierwsze lampki elektryczne na choince. Udekorowano nimi drzewko w nowojorskim domu Edwarda H. Johnsona, wspólnika słynnego wynalazcy Thomasa Edisona. Lampki były białe, czerwone i niebieskie – tak jak amerykańska flaga. Johnson stał się sławny. Niestety, elektryka okazała się zdradliwa. Lata później Johnson umrze… porażony prądem. Co z tego, że nie z choinkowych światełek.

23 grudnia 1884 r. warszawska gazeta „Słowo” publikuje pierwszy odcinek Potopu Henryka Sienkiewicza. Ta historia zaleje wyobraźnię Polaków. A Radziwiłłów zaleje krew, że zostali w powieści pokazani jako szubrawcy i sprzedawczycy.

28 grudnia 1895 r. bracia Lumière organizują pierwszy publiczny seans filmowy w paryskiej kawiarni. Pokazują 45-sekundowe nagranie Wyjście robotników z fabryki. Nic dziwnego, że przyciągnęło tylko 30 osób. Co innego, gdyby puścili film typu „Batman powstrzymuje wyjście robotników z fabryki” albo „Rebelianci z fabryki Gwiazd Śmierci”.

30 grudnia 1816 r. angielski poeta i bon vivant Percy Shelley żeni się z Mary Godwin. Ta zbuntowana i ambitna nastolatka, córka feministycznej pisarki Mary Wollstonecraft, czuje, że w końcu będzie szczęś­liwa. Nic z tego. Efektem tego poronionego związku będzie wydanie przez Mary Frankensteina – powieści tak dojrzałej i ponurej, że… początkowo przypisywano ją Percy’emu.

6 stycznia 1877 r. Austriak Alois Schicklgruber zmienia nazwisko na Hiedler. Jakby nadal było zbyt trudne, urzędnik zapisuje je w papierach jako Hitler. Kto wie, czy syn Aloisa, Adolf, zrobiłby tak koszmarną ­karierę, gdyby jego zwolennicy musieli łamać sobie język, krzycząc „Heil Schicklgruber!”…

9 stycznia 1493 r. w Nowym Świecie Krzysztof Kolumb wpada na… syreny. A przynajmniej tak mu się wydaje. Podróżnik zaznacza, że nie są tak ładne jak w mitach. Nic dziwnego. Czar szybko pryska i okazuje się, że to nie żadne drapieżne pół kobiety, pół ryby, tylko tłuste morskie ssaki zwane manatami.

14 stycznia 1514 r. papież Leon X wydaje bullę przeciwko niewolnictwu. I co z tego, skoro za dwa lata przypłynie do Europy pierwszy transport cukru z Nowego Świata. A wtedy okaże się, że słodkie życie Europejczyków musi opierać się na żywych maszynach harujących na karaibskich plantacjach.

18 stycznia 1657 r. w świątyni w Edo (dzisiejsze Tokio) kapłani prowadzą egzorcyzmy nad kimonem, w którym po kolei zmarły przedwcześnie trzy dziewczęta. Duchowni postanawiają spalić nieszczęsny strój. Niestety, zrywa się porywisty wiatr. Ogień przenosi się na drewniany dach świątyni, a następnie na sąsiednie domy. Całe Edo staje w płomieniach. Przez trzy dni katastrofy płomienie strawią większą część miasta. Zginie jedna trzecia z 300 tys. mieszkańców.

21 stycznia 62 r. rzymska arystokratka Poppea Sabina zostaje żoną cesarza Nerona. To wielki zaszczyt. Tyle że jej mąż to brutal, pijak i mitoman. Poppea zajdzie w ciążę, ale nie przeżyje jednej z domowych cesarskich awantur.

28 stycznia 1573 r. szlachta podpisuje konfederację warszawską – uchwałę zapewniającą tolerancję religijną w Rzeczypospolitej. ­Nihiliści!

31 stycznia 1542 r. konkwistador Álvar Núñez Cabeza de Vaca dociera do gigantycznych wodospadów Iguazú. Od tej pory ten cud świata nie zazna już spokoju. Co więcej, fala turystów wzbiera.

7 lutego 1949 r. ukazuje się pierwszy numer kultowego czasopisma „Świat Młodych”. Lecz ilu starych rodaków nie przyzna się dzisiaj, że je czytało…

15 lutego 1936 r. podczas Salonu Samochodowego w Berlinie Hit­ler prezentuje Niemcom obiecany wcześniej rodzinny samochód dla mas. To Volkswagen Garbus. Aż dziwne, że z takim historycznym garbem auto popularne było jeszcze długo po wojnie.

19 lutego 1594 r. w katedrze w Uppsali król Polski Zygmunt III Waza zostaje koronowany na króla Szwecji. Sukces? Byłby, gdyby dobrze to rozegrać. Tymczasem koronacja zakończy się pasmem wojen ze Szwedami, które zrujnują Rzeczpospolitą.

23 lutego 1455 r. ukazuje się pierwsza drukowana Biblia. Do dziś opublikowano jej kilka miliardów egzemplarzy. A podłość ludzka nadal nie zna granic.

25 lutego 1836 r. amerykański przedsiębiorca cyrkowy P.T. Barnum prezentuje sędziwą niewolnicę Joice Heth i przedstawia ją jako… 161-letnią mamkę George’a Washingtona. Publika to kupi.

2 marca 1882 r. królowa Wiktoria wraca powozem ze stacji kolejowej, gdy nagle pojawia się niejaki Roderick Maclean. To młody niespełniony poeta, który posłał jej wiersz, lecz nie doczekał się spodziewanej entuzjastycznej odpowiedzi. Zamiast pióra wyjmuje rewolwer i strzela do królowej. Niecelnie. Najpierw oberwie parasolami od gapiów, potem złapie go policjant, a ostatecznie zostanie postawiony przed sądem i uznany za niepoczytalnego. Ale zaraz, przecież to królowa nie chciała go czytać…

10 marca 1646 r. francuska księżniczka Ludwika Maria Gonzaga de Nevers wychodzi za króla Polski Władysława IV Wazę. Związek przetrwa dwa lata, bo chorowity władca umrze. Maria wyjdzie wtedy za jego brata, króla Jana II Kazimierza. Ten porządzi dłużej, jednak odejdzie w niesławie. To się nazywa pechowa panna.

18 marca 1834 r. sześciu brytyjskich robotników zostaje skazanych za utworzenie związku zawodowego. Za karę czeka ich zsyłka do Australii. Gdyby tak dziś… Sądy miałyby pełne ręce roboty.

 

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!