Page 1 8FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Jesień się z nami!

Jesienny „Przekrój” już dostępny w przedsprzedaży! Wspólnota, wrażliwość, Czechy, Czesi i Czeszki. Piszemy o piśmie, różu i jeżu. Poza tym dużo świetnej sztuki – i sztuki robienia błędów.

Zamów jesienny „Przekrój”!

196 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Mniej znane znaczenia słowa „migracja” oraz migracyjną grę intelektualną prezentuje kolektyw
2019-09-13 10:00:00

Bohater numeru – Migracje

Bohater numeru – Migracje

Mniej znane znaczenia słowa „migracja”

Migracja – nazwa popularnego w Rosji zestawu śniadaniowego: dwie pajdy czarnego chleba i kubek wódki. Nazwa wzięła się stąd, że była to typowa racja żywnościowa pilotów samolotów MiG-29 pod koniec zimnej wojny.

Migracja – używana w trakcie akademickich sporów nazwa określająca typ argumentacji, po której ludzie w mig przyznają rację jednej ze stron dyskusji.

Migracja – w medycynie słowo określające fenomen epidemii migreny w Andaluzji w 1845 r. Ból głowy był zaraźliwy i przenosił się najprawdopodobniej drogą kropelkową. Niektórzy badacze sugerują, że rzeczone migreny spowodowane były wielkim, kilkutygodniowym przyjęciem z tegoż roku, wyprawionym przez tajemniczego Leona „Hidalgo” Gonzalesa, na którym to przyjęciu podawano duże ilości andaluzyjskiego wina. Tak czy inaczej, słowo „migracja” jako określenie choroby przyjęło się w środowisku medycznym na krótko, teraz zaś jest już kompletnie zapomniane.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Migracja – w starożytnym Rzymie słowo to określało stan radosnego natchnienia i odnosiło się do słów poety Publiusza Maximusa Pollacusa, który pisząc, w uniesieniu często powtarzał: „Mi Gracje podpowiadają, jak mam dzieło tworzyć”.

Migracja – w chemii nazwa jednego z pierwiastków (Mc), odkrytego przez szalonego barona Hugona von Stompa w 1901 r. Nie wiadomo, czemu von Stomp nazwał pierwiastek „migracja”, wiadomo jednak, że pierwiastkiem tym okazał się zwykły ołów, a von Stomp był oszustem.

Migracja – w środowisku współczesnych melomanów slangowe określenie dotyczące tego, jak drugiej osobie na jej adapterze uruchamia się płyta. Słowo pochodzi od zadawanych na forach i czatach pytania: „Mi gra, a tobie?”, które szybko przeszło w formę: „Mi gra, a ci?”, potem zaś w jeszcze bardziej zwięzłą: „Migraci?”. Tak rozumianego słowa „migracia” nie używa się jednak zbyt często, jest bowiem wśród melomanów uważane za „obciach”.

Migracja – według wierzeń sekty Nabuchodonozorów Światła tymi słowami Pierwszy Odmęt stworzył Kalugę, Górne Bóstwo. Dla nabuchodonorzystów jest to słowo święte i nigdy go nie wypowiadają ani nie zapisują, nie wiadomo więc do końca, czy to o to słowo chodzi, kiedy mówią o stworzeniu Kalugi.

Znajdź migrację!

W każdej z tych historyjek ukryło się słowo „migracja”. Odszukaj je wszystkie!

– Co to leci, F16? – Nie, to MiG. – Racja, teraz widzę.

– Co ci najbardziej imponuje u arystokratów? – Mi? Gracja, z jaką poruszają się po salonach!

– Hej, gdzie jest Igor? – Tam w kącie z gitarą, zakrył sobie twarz kapeluszem i gra „Cjanek”, swój nowy kawałek. – Chyba „Cyjanek”? – Nie, on to nazwał „Cjanek”.

– Co się dzieje z literkami? Najadły się szaleju czy co? – Nie mam pojęcia! D się droczy, R przedrzeźnia, M igra, C jakaś zupełnie nie w sosie. Nie wiem, może potrzebują wakacji?

– Kto przyjdzie na twoje przyjęcie urodzinowe, bo nie wiem, czy się warto wybrać? – Chodź! Będą Jaga, Bolo, Kami, Gracjan i Marek.

– Jak się nazywa wyjazd za granicę na pobyt czasowy lub w celu zamieszkania na stałe? – Emigracja.

 

Data publikacji:

Wszystko Będzie Dobrze

Trio komediowo-muzyczne: Maciej Kaczyński („Facecje”, „Przygody Misia Klopsa”), Maciej Sosnowski (Polska Akademia Nauk) i Grzegorz Uzdański („Nowe wiersze sławnych poetów”, „Wakacje”). Piszą miniatury, scenariusze i skecze oraz nagrywają płyty (tzn. jedną, ale o kosmosie). Występują na żywo w Resorcie Komedii i Klubie Komediowym z ciągle zmieniającym się programem skeczy i piosenek. Mają kanał na YouTubie i wciąż liczą, że stanie się bardzo popularny, choć to się jakoś nie dzieje.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!