Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” na totalne lato!

Takiego numeru jeszcze nie było! Badamy gwiazdy i zaglądamy do ludzkiego mózgu. Psychologów pytamy o młodzież, a filozofów o to, jak żyć dobrze. Przyglądamy się naszym strachom, sprawdzamy, kiedy nauka jest przyjemna, piszemy o chodzeniu (boso, tyłem i bez celu) i o nadziei, że będzie lepiej. Nowy letni „Przekrój” już na Ciebie czeka – czytaj dla przyjemności!

Kup numer letni

Letni „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów już dziś – tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie.

Przekrój
Listę przedstawia trio
2018-06-13 00:00:00

Zapomniani awangardyści, którzy nienawidzili Picassa

„Portret Picassa”, 1912 r., Juan Gris
Zapomniani awangardyści, którzy nienawidzili Picassa
Zapomniani awangardyści, którzy nienawidzili Picassa

Armando Candelaria – najwierniejszy epigon Picassa i niestrudzony propagator kubizmu. Autor Kubizm – przyszłość świata, Kubistyczne łamigłówki, Twoje dzieci pokochają kubizm. Malował wyłącznie w stylu kubistycznym, rozszerzył również styl kubistyczny na inne dziedziny; chodził, mówił i oddychał kubistycznie. Nienawidził Picassa, ponieważ nienawidził kubizmu.


Diego de Lopez di Medina – rzeźbiarz, performer, amator skoków ze spadochronem. Pewnego razu połączył wszystkie te trzy dziedziny – wyskoczył z aeroplanu z blokiem marmuru i zaczął w powietrzu rzeźbić spadochron. Udało mu się tuż przed śmiercią. Nienawidził Picassa, ponieważ nienawidził ludzi z podwójnym „s” w nazwisku.


Ricardo Santiago Talazar – jedyny przedstawiciel „sztuki nienawiści”. Pokłócony z całą resztą awangardowego światka – jak mówił „nienawidzę ich wszystkich, a zwłaszcza Picassa”. Jego motto brzmiało. Jak byś nie malował – maluj z nienawiścią”. Talazarowi nie udało się ukończyć żadnego obrazu – zwykle po paru godzinach pracy rozrywał je na strzępy.


Palbo Picasco – twórca kublizmu, w twórczości miał też okres niebieski i okres lila. Namalował między innymi Kobiety z Avignonu, Chłopca z papierosem, Nutymandolinę. Nienawidził Picassa – jak często powtarzał: „ten łysy złodziej ukradł mi wszystko”.


„Przekrój” ogłosił (na własną rękę) rok 1959 Rokiem Picassowskim – zapraszamy do przejrzenia naszej kolekcji!

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Data publikacji:

Wszystko Będzie Dobrze

Trio komediowo-muzyczne: Maciej Kaczyński („Facecje”, „Przygody Misia Klopsa”), Maciej Sosnowski (Polska Akademia Nauk) i Grzegorz Uzdański („Nowe wiersze sławnych poetów”, „Wakacje”). Piszą miniatury, scenariusze i skecze oraz nagrywają płyty (tzn. jedną, ale o kosmosie). Występują na żywo w Resorcie Komedii i Klubie Komediowym z ciągle zmieniającym się programem skeczy i piosenek. Mają kanał na YouTubie i wciąż liczą, że stanie się bardzo popularny, choć to się jakoś nie dzieje.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!