Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas równowagi!

W jesiennym „Przekroju” szukamy spokoju i pokoju. Zastanawiamy się, jak w przyszłości będzie wyglądać praca i jakie umiejętności już dziś warto pielęgnować. Poznajemy Indie i zachwycamy się polską jesienią. Do tego wielki temat – joga! Czym tak naprawdę jest, a z czym jest nieraz mylona? I jeszcze: odważnie o lęku, chmury i wiatry, pomarańcz w każdej odsłonie, rude lisy i kombucha.

Już jest nowy „Przekrój”!

220 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Rozważań Włóczykija ciąg dalszy.
2020-04-17 00:00:00

Włóczykij na kwarantannie #2

ilustracja: Igor Kubik
Włóczykij na kwarantannie #2
Włóczykij na kwarantannie #2
Czyta się 1 minutę

Znów obudziłem się z tym samym uczuciem, znów w półśnie pakowałem plecak. Niezwykłe, że moje ciało wciąż myśli, że czas na wędrówkę, mimo że kwarantanna trwa od ponad tygodnia. Jakby w środku mnie mieszkało małe zwierzątko, które bardzo wolno się uczy. 

Na śniadanie zjadłem owsiankę, już z talerza jak zwykle. Menażkę schowałem do szafki – nie ma co z niej jeść. Oszukiwanie się to uciążliwy zwyczaj. Coś jak rozbijanie namiotu na wodzie. Śledzie nie mają się o co zaczepić. To znaczy śledzie namiotowe, bo śledzie prawdziwe pływają w wodzie aż miło.

Co się ze mną dzieje? Kiedy wędrowałem przez lasy, nie miałem takich myśli. Nie zastanawiałem się nad różnicą między śledziami namiotowymi a zwykłymi. Czy to zamknięcie i bezruch tak na mnie działają?  

Co parę godzin posyłam Muminkowi sygnał dymny „u mnie dobrze, naprawiam ekwipunek”. Dzięki temu nie muszę się zastanawiać, co wysyłać. To duża ulga. Czy jednak rzeczywiście coś naprawiam? Wypolerowałem harmonijkę czystą szmatką. Błyszczy tak bardzo, że aż boję się na niej zagrać. Przywykłem do pyłu dróg. Wyczyszczona i lśniąca, harmonijka przypomina jedną ze srebrnych łyżek Filifionki. 

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Muszę ją czymś przyprószyć. Inaczej nic nie zagram. 

Spod progu zebrałem trochę ziemi. Obtoczyłem w niej harmonijkę. Od razu lepiej. Przed snem zagram sobie kilka nut. Dziwnie brzmią, odbijając się od sufitu. Normalnie o tej porze ulatywałyby w nocne niebo nad ogniskiem. Ale cóż. Nuty to nuty.

 

Data publikacji:

Grzegorz Uzdański

Grzegorz Uzdański

Urodził się w 1979 r. Do niedawna nauczyciel filozofii i etyki w warszawskim Społecznym Gimnazjum nr 20 ,,Raszyńska”, autor strony Nowe wiersze sławnych poetów oraz powieści „Wakacje” (Wydawnictwo W.A.B., 2016) i „Zaraz będzie po wszystkim” (Wydawnictwo W.A.B., 2019). Śpiewa i pisze teksty w zespole Ryby, pisał też teksty na płyty zespołów Extra i Jerz Igor. Występuje w grupach improwizacji komediowej: Dobrze, Cinema Disco i składzie Resortu Komedii. Należy do grupy skeczowo-komediowej Wszystko Będzie Dobrze. Działał w Porozumieniu Kobiet 8 Marca przy organizacji warszawskich Manif. W 2015 r. pod kierunkiem profesora Jacka Migasińskiego obronił w IF UW pracę doktorską „Płynność pojęć. Próba interpretacji »Sein und Zeit«”. Mieszka w Warszawie.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!