pixel Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

 

Halo, tu "Przekrój", Twoja lektura na jesienne dni, a w niej wszystko: od literatury po rozrywkę. Przesyłki na terenie Polski są (nadal!) darmowe, więc nie zwlekaj dłużej!

Kup numer jesienny

Jesienią działaj z głową. Jesienny numer kwartalnika możesz zamówić z dostawą do domu i w zestawie z zeszytem krzyżówek. Przesyłki na terenie Polski są (nadal!) darmowe.

Kup numer jesienny z krzyżówkami
Przekrój
Tydzień kończymy Wisienką na torcie i nurtującym pytaniem: jak zadbać o dobrą relację damsko-męską?. ...
2018-08-19 09:00:00
wisienka na torcie

Jak zadbać o dobrą relację damsko-męską?

ilustracja: Joanna Grochocka
Jak zadbać o dobrą relację damsko-męską?
Jak zadbać o dobrą relację damsko-męską?

Jak zadbać o dobrą relację damsko-męską?

Postawienie tego pytania ma swoje mocne psychologiczne i społeczne uzasadnienie. Każda z par stanowi podstawową komórkę organizacyjną społeczeństwa; związków heteroseksualnych jest całkiem sporo. Każdy konflikt wewnątrz takiej pary odbija się na zdrowiu psychicznym nie tylko kobiety i mężczyzny, lecz także wszystkich tych, którzy znajdują się w pobliżu.

Jak tego uniknąć? Najlepiej zaspokajać potrzeby obu stron.

Oczywiście mogę reprezentować wyłącznie męski punkt widzenia, dlatego w dalszej części tekstu to na nim się skupię.

Przyjmuje się, że my, mężczyźni, jesteśmy wyłącznie zainteresowani konsumpcją seksualną i konsumpcją pokarmu. Jest to pogląd oczywiście przesadzony: najistotniejsze dla mężczyzn jest to drugie.

W miarę upływu czasu ciężar danej relacji przesuwa się z rozmów, spacerów, seksu, kina i książek – na wspólne jedzenie. Trwałości i zdrowia danego związku należy upatrywać w jego umiejętności do udanego i satysfakcjonującego biesiadowania.

I tutaj natrafiamy na podstawowy problem: ilość pokarmu potrzebna do osiągnięcia satysfakcji jest różna u mężczyzn i kobiet; podobnie jest z myśleniem o jakości – mężczyzna najczęściej ma znacznie więcej zaufania do szefa/szefowej kuchni.

Dlatego najgorsze, co może spotkać związek, to asekuracyjne zamówienie tylko jednego dania, aby „zjeść je razem na pół”.

A jest przecież stwierdzonym faktem, że kobieta nigdy nie zadowala się tą połową – a co dopiero powiedzieć o mężczyźnie?!

W takich momentach w męskiej duszy pojawia się ukryty żal, który narasta, gromadzi się, pęcznieje, żal, który może nawet przerodzić się w patologię.

 

Pamiętajmy o tym w dzisiejszych dyskusjach i nie bagatelizujmy problemu.

 

Piątka dla PRZEKROJU? A może dziesiątka? Wspierając Fundację PRZEKRÓJ, wspierasz rzetelność, humor i czar.

* Pola wymagane

Data publikacji:

Tomasz Wiśniewski

Tomasz Wiśniewski

Pisarz, redaktor działu zmyśleń. Autor książek „O pochodzeniu łajdaków”, „Wstrząsająco przystojny mężczyzna” i „Historie nie do końca zmyślone”.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!