Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Zakwieciło, zabzyczało – wiosna!

W wiosennym „Przekroju” kwiaty, zapylacze, dużo miodu i jeszcze więcej wody. Z okazji wiosennych porządków piszemy sporo o ładzie i bałaganie. Zagłębiamy się w historię Celtów, a także przenosimy się w przyszłość i sprawdzamy, co świat – i nas – czeka już za jakiś czas. Do tego sporo rozmyślamy o nieśmiertelności i z uwagą pochylamy się nad (ludzką i nie tylko) uczciwością. ​​

Wiosenny „Przekrój” już jest!

Aż 220 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Dlaczego starzec sadzi drzewa oliwne, które dadzą owoce dopiero po latach?
2019-12-06 10:00:00
Starzec, który sadził drzewa
Czyta się 1 minutę

Pewnego letniego popołudnia drogami Prowansji galopował jeździec. Chciało mu się pić… i nie mógł sobie darować, że niczego ze sobą nie zabrał, nic nie włożył do olstra przy siodle… Nagle zobaczył rolnika, który pracował w polu. Podjechał i stanął przed bardzo starym człowiekiem, zajętym sadzeniem drzew. Usiedli w cieniu, a stary człowiek dał mu się napić wody ze swojego dzbana.

Podróżnik poczuł się lepiej i chciał zamienić z nim kilka słów.

– Powiedz mi, przyjacielu, co tu właściwie robisz w ten upał?

– Sadzę drzewa oliwne! – odparł starzec.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

– Ale – zdziwił się podróżnik – ile ty masz lat?

– Prawie dziewięćdziesiąt!

– Z całym szacunkiem, dlaczego w tym wieku męczysz się, przyjacielu, sadzeniem drzew, które dadzą owoce dopiero za dziesięć lat? I zapewne nigdy ich, niestety, nie spróbujesz!

– To prawda – odpowiedział starzec – ale przez całe życie jadłem oliwki z drzew, które zasadzili inni. Pracuję więc, żeby następni mogli za jakiś czas jeść z tych, które ja zasadziłem…

Kiedy podróżny dosiadł z powrotem konia, pomyślał, że słowa starego człowieka odświeżyły go tak samo jak woda z jego dzbana.

*

Bajki filozoficzne. Jak żyć na Ziemi? 
wyd. Muchomor
Warszawa 2015

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!