Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czytanie owocuje!

W letnim „Przekroju” nadzieja i ciekawość, szczęśliwe trafy i wielkie odkrycia. Ukraińska literatura i sztuka, a także antywojenny Bertrand Russell pod rękę z Josephem Hellerem. Uważne słuchanie i świadome śnienie. Dzikie pływanie i zbieranie jagód. Dbanie o rozwój, zdrowie i dobrostan. Prasłowianie, Aborygeni i uciekające ze Słońca fotony.

Kup letni „Przekrój”

Aż 220 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj z bezpłatną przesyłką. Sprawdź!

Przekrój
Yellow Submarine albo żółte kalendarze – one chyba tak naprawdę nie istniały, prawda? Czy jednak ...
2022-03-18 09:00:00

Słynne żółte rzeczy, których nikt nie widział

„Upadek Ikara”, anonimowy, wg Hansa Bola, ok. 1550–1650 r./Rijksmuseum (domena publiczna)
Słynne żółte rzeczy, których nikt nie widział
Słynne żółte rzeczy, których nikt nie widział
Czyta się 1 minutę

Żółte kalendarze – symbol niewłaściwego pojmowania czasu jako jednostajnego nurtu przemijania. Ich zniszczenie pozwoli nam odkryć przestrzeń poza czasem – krainę dziecięcych marzeń, gdzie zabawy nigdy się nie kończą, miłość trwa wiecznie, a pożegnania nie istnieją. Uwaga, łatwopalne.

Yellow Submarine – hipisowski pojazd bojowy. Napędzany narkotykami i brakiem odpowiedzialności. Wyposażony w torpedy przyjaźni i działa muzycznych ambicji. Do tej pory pozostaje w pełnym zanurzeniu. Istnieje obawa, że już nigdy nie wypłynie w rejs.

Żółta materia – holenderski fizyk Jaan de Hou­veeen podczas eksperymentów przepro­wadzanych w CERN-owskim akceleratorze przez przypadek zanieczyścił urządzenia swoim śniadaniem – jajecznicą z czterech jajek. Efektem tego wypadku było stworzenie kilku atomów tzw. żółtej materii, która – jak się okazało – nie ma żadnych właściwości, w tym barwy, więc zaprzestano nad nią badań.

Żółć choleryczna – najczęściej jasna, tzw. jasna cholera. Wydzielana w okolicach trzustki czy też wątroby. Albo gdzie indziej. No dobrze, nie wiem! I co z tego, co?! Co do mnie mówisz?! Masz jakiś problem? Chodź tu, łajdaku!

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Żółtodziób – ptak, który dopiero uczy się latać. Z powodu częstych uderzeń głową o ziemię jego dziób przybiera żółtawy odcień gleby. Nie mylić z innymi ptakami o żółtych dziobach (tukan, orzeł) oraz ze zwierzętami, które uczą się latać, choć się do tego nie nadają (słoń z żółtą trąbą nie jest żółtodziobem, po prostu spadł z urwiska twarzą na żółtą ziemię, to wszystko).

Słońce z bliska – zachowało się jedynie krótkie nagranie członków załogi statku kosmicznego, który podleciał blisko Słońca w ramach misji „Ikar” i nigdy nie wrócił z wyprawy. Nagranie brzmi „Aaa!”.

Wszystko podczas żółtaczki – jeden z najsłynniejszych argumentów na rzecz omylności zmysłów opiera się na rzekomym widzeniu wszystkiego na żółto podczas przechodzenia żółtaczki. Jest to argument nieprawdziwy, choć w żaden sposób nie zwiększa to wiarygodności danych zmysłowych.

Data publikacji:

Wszystko Będzie Dobrze

Trio komediowo-muzyczne: Maciej Kaczyński („Facecje”, „Przygody Misia Klopsa”), Maciej Sosnowski (Polska Akademia Nauk) i Grzegorz Uzdański („Nowe wiersze sławnych poetów”, „Wakacje”). Piszą miniatury, scenariusze i skecze oraz nagrywają płyty (tzn. jedną, ale o kosmosie). Występują na żywo w Resorcie Komedii i Klubie Komediowym z ciągle zmieniającym się programem skeczy i piosenek. Mają kanał na YouTubie i wciąż liczą, że stanie się bardzo popularny, choć to się jakoś nie dzieje.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!