Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Szanowni Państwo!

Już jest – nowy „Przekrój”, a w nim jak zwykle dużo wszystkiego! Piszemy o bliskich nam wartościach, dalekiej Japonii i jeszcze dalszej Wenus. Rozmawiamy z dziećmi i mądrymi dorosłymi, przyglądamy się snom i fraktalom. Wiosenny "Przekrój", jak można go nie kupić?

Kup numer wiosenny

Przekrój
Maria Skłodowska-Curie jako czteroletnia dziewczynka odkryła rad. Jak się później okazało, badania ...
2021-03-19 09:00:00

Sławne osoby w dzieciństwie

Sławne osoby w dzieciństwie

Kiedy słynny niemiecki poeta Johann Wolfgang von Goe­the miał sześć lat, wprawił w osłupienie domowników, odsuwając zasłonę w salonie i krzycząc: „Więcej światła!”. Wszyscy byli przerażeni, wiedzieli przecież, że to jego przedśmiertne słowa. Na szczęście mały Johann tylko żartował i wcale nie umarł. Zrobił to dopiero 75 lat później.

*

Maria Skłodowska-Curie już jako czteroletnia dziewczynka odkryła rad. Jak się później okazało, badania były błędne, w końcu prowadziło je tylko dziecko. Tak naprawdę mała Maria odkryła wówczas polon, biorąc go mylnie za rad. Dopiero po wielu latach naprawiła swój dziecięcy błąd.

*

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Znakomity polski sportsmen Jerzy Kulej zapytany w dzieciństwie, kim chciałby zostać, odpowiedział: „Bokserem”. Rodzice, posłuszni życzeniu potomka, zapisali go na treningi pięściarskie, które po wielu latach zaowocowały tytułem mistrza olimpijskiego w boksie. Gdyby wiedzieli, że cała kariera ich syna oparta była na nieporozumieniu – w istocie pięcioletni Jurek nie miał na myśli pięściarza, lecz psa boksera.

*

Słynna śpiewaczka Maria Callas od wczesnego dzieciństwa miała talent do prowadzenia aut. W wieku siedmiu lat uruchomiła samochód rodziców i pojechała nim do Dallas. Jak tłumaczyła przyszła diwa, zaintrygował ją rym „Dallas – Callas”. Rozdrażniony ojciec Marii, Georges Callas, zakazał jej prowadzenia auta. Maria, posłuszna ojcu, musiała skupić się na czymś innym – i tak zaczęła się jej kariera operowa.

*

Legendarny artysta Bob Dylan w dzieciństwie lubił uciekać rodzicom. Najczęściej robił to podczas zakupów. Beatrice, matka pięcioletniego Roberta (bo tak miał naprawdę na imię), zmęczona godzinną gonitwą po sklepie za malcem, który znów dał dyla, nazwała go żartobliwie Dylanem i w ten sposób stworzyła późniejszy pseu­donim swojego syna.

Data publikacji:

Wszystko Będzie Dobrze

Trio komediowo-muzyczne: Maciej Kaczyński („Facecje”, „Przygody Misia Klopsa”), Maciej Sosnowski (Polska Akademia Nauk) i Grzegorz Uzdański („Nowe wiersze sławnych poetów”, „Wakacje”). Piszą miniatury, scenariusze i skecze oraz nagrywają płyty (tzn. jedną, ale o kosmosie). Występują na żywo w Resorcie Komedii i Klubie Komediowym z ciągle zmieniającym się programem skeczy i piosenek. Mają kanał na YouTubie i wciąż liczą, że stanie się bardzo popularny, choć to się jakoś nie dzieje.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!