pixel Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Szanowni Państwo!

Chcielibyśmy – na tyle ile to możliwe – umilić Państwu ten trudny czas, dlatego w dniach 20 marca – 20 czerwca udostępniamy wersję cyfrową wiosennego numeru bezpłatnie dla zalogowanych użytkowników. Zapraszamy do czytania i słuchania audio z bieżącego numeru! Przeczytaj wiosenny numer

W związku z zamknięciem wielu punktów sprzedaży prasy, zapraszamy do kupienia papierowej wersji numeru wiosennego w cenie okładkowej, bez dodatkowych kosztów przesyłki. Kup wiosenny numer

Przekrój
"Pewnego popołudnia siedziałem w parkowej kawiarni, słońce przebijało się przez liście, rzucając ...
2020-03-20 10:00:00
Dwa opowiadania
Czyta się 3 minuty

Przygoda pierwsza

Pewnego popołudnia siedziałem w parkowej kawiarni, słońce przebijało się przez liście, rzucając na stoliki cieniste wzorki. Miałem wrażenie, jakbym przeniósł się do obrazu Renoira. Brakowało mi tylko przechadzających się kobiet z parasolkami. Pijąc kawę, rozglądałem się wokół. Przy sąsiednim stoliku siedziała samotna panienka czytająca książkę. Byliśmy tylko we dwoje. Nie chcąc być natarczywy, zerkałem na nią tylko wtedy, gdy przewracała stronę. Zacząłem wyobrażać sobie, że podchodzę do niej, przysiadam się i rozmawiamy o DOBREJ lekturze. Niestety, nie mog­łem dostrzec tytułu, lecz byłem pewny, że jej książka to wspaniały temat do konwersacji. Nagle okazało się, że samotną panienkę dostrzegł również przechadzający się ścieżką parkową mężczyzna w mundurze. Zatrzymał się na chwilę, otaksował ją wzrokiem i pewnym krokiem podszedł do niej. W myślach zacząłem przezywać go PODRYWACZEM.

– Proszę pani, jedna rzecz, jedna ważna rzecz.

Panienka oderwała oczy od książki i spojrzała na żołnierza.

– Słucham.

Czytelniczko, Czytelniku,

Chcielibyśmy – na tyle ile to możliwe – umilić Państwu ten trudny czas, dlatego w dniach 20 marca - 13 kwietnia udostępniamy wersję cyfrową wiosennego numeru bezpłatnie dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż konto już teraz aby czytać i słuchać artykułów z bieżącego numeru!

Data publikacji:

Dariusz Rzontkowski

Autor sztuk teatralnych i komiksów, uczestnik japońskich eksperymentów dotyczących natury czaso­przestrzeni, znawca zaginionych obrzędów folklorystycznych, doktor sztuki. Dwukrotnie zwyciężył w konkursie „Najpiękniejszy Balkon” (2016, 2017). Współpracuje z Programem 3 Polskiego Radia. Jest współtwórcą kabaretu Mumio.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!