Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

O wiośnie mamy zielone pojęcie!Kup wiosenny „Przekrój”!

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Ekspozycje prac tuza polskiego komiksu Grzegorza Rosińskiego oraz jego następcy Marka Oleksickiego ...
2019-07-02 23:59:00
Przekrój poleca

Pożegnanie mistrza

portret Grzegorza Rosińskiego/materiały prasowe
Pożegnanie mistrza
Pożegnanie mistrza
Czyta się 2 minuty

Grzegorz Rosiński to jedna z ikon europejskiego komiksu. Po 40 latach rysownik pożegnał się ze swoją bestsellerową serią Thorgal. Kolejne komiksy już nie wyjdą spod jego ręki. Wystawę Rosiński fantastyczny we wrocławskim CK Zamek można traktować jako swoiste podsumowanie kariery najbardziej znanego na świecie polskiego twórcy komiksów. Ekspozycja ma bardzo przekrojowy charakter. Pokazane na niej zostaną plansze z kultowych peerelowskich magazynów „Relax” i „Alfa” oraz najgłośniejszych dzieł, jakie narysował Rosiński: Szninkla (scen. Jean Van Hammer), Yansa (scen. André-Paul Duchâteau) i wspomnianego Thorgala. Będzie można podziwiać oryginały (co w przypadku wystaw komiksowych nie jest regułą), obejrzeć ponad 60 prac – głównie plansz i kilka obrazów (w tej technice artysta zwykle tworzy okładki). Przedpremierowe otwarcie wystawy odbędzie się podczas Dni Fantastyki (5–7 lipca), na których pojawi się Rosiński.

Nieco w cieniu ekspozycji mistrza zostanie pokazana na tej imprezie także wystawa printów Marka Oleksickiego. Byłaby duża szkoda, gdyby przeszła niezauważona, bo artysta ten ma potencjał, żeby zostać w przyszłości takim klasykiem jak odchodzący tuz. Na ścianach Galerii Tymczasem w CK Zamek zawisną m.in. koncept arty i prace z Bradla, sensacyjnej serii komiksów o Kazimierzu Leskim, wynalazcy i akowcu (scen. Tobiasz Piątkowski). Nie zabraknie też plansz z zagranicznych publikacji Oleksickiego, jak Frankenstein’s Womb (scen. Warren Ellis).

Rosiński fantastyczny
05.07–15.09.2019
Centrum Kultury Zamek
plac Świętojański 1, Wrocław

Marek Oleksicki
05.07–01.09.2019
Galeria Tymczasem, komiks i ilustracja, CK Zamek
plac Świętojański 1, Wrocław

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!