Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas ucieka – „Przekrój” czeka!

W zimowym „Przekroju” przenosimy się do Lewantu! Smakujemy libańskie jedzenie, podziwiamy Aleppo i zastanawiamy się nad Tel Awiwem. Poza tym sprawdzamy, co para noblistów z ekonomii Duflo i Banerjee mówią o światowym ubóstwie. Opisujemy Gaję i jej twórcę Jamesa Lovelocka. Naprawdę dużo piszemy też o tym, dlaczego warto się tulić (nie tylko w zimie). I do tego: niedźwiedzie – białe, brunatne i czarne, nabiał i warzywa, a także przyroda w plenerze i w muzeum.

Już jest nowy „Przekrój”!

196 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Opowiastkę nieokreślonego gatunku prezentuje
2021-03-19 09:00:00

Piekielny eksperyment…

Piekielny eksperyment…
Czyta się 1 minutę

Piekielny eksperyment badaczy z amerykańskiego uniwersytetu w Oklahomie. Testując znaną hipotezę Sapira–Whorfa mówiącą, że dany język określa sposób myślenia posługującej się nim społeczności, naukowcy stworzyli ośrodek, w którym dzieci wychowywane były przez specjalnie przeszkolonych opiekunów nauczających języka w par excellence irracjonalny sposób. Wskazując na różne przedmioty, opiekunowie używali tych samych słów. Z kolei wskazując na te same przedmioty, podawali różne nazwy. Nieustannie łamano wszelkie reguły gramatyczne; mieszano anachronizmy z onomatopejami. Eksperyment trwał siedem lat – do momentu, w którym można było zbadać sposób myślenia dzieci. Jego efekty wprawiają w osłupienie. Okazało się, że badani świetnie komunikują się ze sobą (choć nikt nie potrafi stwierdzić, w jaki sposób). Jednak najbardziej zaskakujące było to, że zaszły w nich duże zmiany anatomiczne. Dzieciom wyrosły dodatkowe ręce i nogi, wystąpiło znaczne owłosienie na plecach, niektóre rozrosły się do ogromnych rozmiarów, inne przestały rosnąć. Krótko mówiąc, rezultat badań nie tylko potwierdził tezę, że język kształtuje nasz sposób myślenia, ale też wykazał, że wpływa na nasze ciała. Najwyraźniej dopiero uzmysławiamy sobie ogromną rolę języka i władzę, jaką ma nad społeczeństwem. Nie jest prawdą, jak uważali filozofowie dawnych czasów, że „myślimy językiem”. Nie jest prawdą, jak uważali filozofowie XX wieku, iż „język nas myśli”. Rzecz przedstawia się jeszcze radykalniej: my jesteśmy przez język wymyślani.

W najbliższym czasie należy spodziewać się wzrostu społecznego znaczenia naszych polonistek i polonistów, wszelkich strażniczek i strażników ortografii i interpunkcji, z których do tej pory tak chętnie drwiliśmy.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Data publikacji:

Tomasz Wiśniewski

Tomasz Wiśniewski

Pisarz, redaktor działu zmyśleń. Autor książek „O pochodzeniu łajdaków”, „Wstrząsająco przystojny mężczyzna” i „Historie nie do końca zmyślone”.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!