Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Takiego numeru jeszcze nie było!

W zimowym „Przekroju” honorowym gościem jest szalona, nadprzyrodzona, wspaniała – ludzka wyobraźnia. Poza tym: szamanizm współczesny, starożytny i zwierzęcy. Jurodiwi i futuryści. Wstyd, który nas ogranicza, i ten drugi, który jest nam potrzebny. Rosja – ale ta prawdziwa. I specjalnie na nowy rok: żegnamy nawyki i szukamy ciszy w głowie.

Kup „Przekrój” na zimę!

196 stron do czytania przez trzy miesiące! „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Wiersz – nie tylko o sztuce patrzenia.
2021-12-10 09:00:00
wierszówka

Obowiązki

„Jezioro Thun”, Ferdynand Hodler, 1905 r. (domena publiczna)
Obowiązki
Obowiązki

Po drugiej stronie jeziora stłuczona szyba kry,
bliżej fale jak miękkie pasma, kolejno
przybijające do brzegu,
odbijające od brzegu.

Potem patrzyłem na czaplę, jak leci nad samą taflą,
podwójna, lustrzana,
ta prawdziwa i ta odbita,
ta odbita i ta prawdziwa:

nic tego dnia nie zrobiłem,
a zrobiłem wszystko, co trzeba.


Komentarz autora:

Wiersz jaki jest, każdy widzi. I niech tam sobie przeczyta i wymyśli, o co w nim chodzi. Ale pod tym, co uniwersalne, jest też sens przyziemny i jednostkowy. Kiedy przez długi czas nie mogłem skończyć tomu wierszy, znajomy poeta namówił mnie, żebym – skoro wyjeżdżam na stypendium do Berlina – tym razem pracował nie nad prozą, a nad poe­zją. Zawsze sądziłem, że wiersze przychodzą same, kiedy chcą – tymczasem okazało się, że to również kwestia nastawienia, obowiązkowego notowania rzeczywistości. Przez miesiąc powstało ich kilkanaście, w tym ten, a Notatnik berliński domknął tom Najdziwniejsze.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!