Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” – poznaj nasze czułe struny!

Ta jesień jest pełna czułości! A już na pewno jest jej pełen jesienny „Przekrój”. W nowym numerze piszemy o tym, jak czułością zmieniać świat, a także o: mądrej edukacji, hologramach, grzybach (też tych, wiadomo których), dojrzałości i Inkach. Zastanawiamy się, czym jest prawda i jak opisać piękno. 196 stron do czytania przez trzy miesiące!

Kup numer na jesień

Jesienny „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
...z Howard Hughes Medical Institute dotyczące ludzkiego starzenia się. Według teorii Amerykanina ...
2019-09-13 10:00:00

Niezwykłe odkrycie dr. Freda Wilsona

Niezwykłe odkrycie dr. Freda Wilsona

Nizwykłe odkrycie dr. Freda Wilsona z Howard Hughes Medical Institute dotyczące ludzkiego starzenia się.

Według teorii Amerykanina starzenie miałoby być wywołane spiętrzeniem przeszłości w ciele, którego – jego zdaniem – można unikać. W jaki sposób? Odpowiedź jest prosta: nie myśleć o tym, co było (o ile nie jest to przydatne w sprawach praktycznych). Redukcja wspomnień doprowadza do umiarkowanie bezczasowego stanu umysłu, który utrzymuje ciało w formie nienaruszonej i niezmiennej. Badania Wilsona bazują głównie na obserwacji męskiej cery: mężczyźni, którzy rozpamiętywali dawne krzywdy lub sławili swoje dokonania, mieli znacznie więcej zmarszczek i bruzd niż grupa miłośników ciężkiej muzyki gitarowej, którym wszystko, co się wydarzyło, było zupełnie obojętne. Krytycy tych badań zwrócili uwagę na fakt, że np. boa dusiciel czy kangur nie mają żadnych wspomnień, a jednak się starzeją; niemniej Wilson w energicznej i brawurowej ripoście na łamach „The Scientist Magazine” odparł, że skąd niby wiemy, że kangur nie posiada wspomnień? Stwierdził przy tym, że jeśli już pod tym kątem oceniać znane nam istoty żywe, bardziej prawdopodobne jest, iż to akurat drzewa nie mają wspomnień, a te z kolei potrafią być długowieczne. Odkrycia Wilsona brzmią sensacyjnie, rewolucyjnie. Wydaje się jednak, że jeśli są prawdziwe, powinniśmy o nich zapomnieć; z drugiej strony, jeśli o nich zapomnimy, nie będziemy mogli z nich skorzystać.

 

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Data publikacji:

Tomasz Wiśniewski

Tomasz Wiśniewski

Pisarz, redaktor działu zmyśleń. Autor książek „O pochodzeniu łajdaków”, „Wstrząsająco przystojny mężczyzna” i „Historie nie do końca zmyślone”.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!