Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas ucieka – „Przekrój” czeka!

W zimowym „Przekroju” przenosimy się do Lewantu! Smakujemy libańskie jedzenie, podziwiamy Aleppo i zastanawiamy się nad Tel Awiwem. Poza tym sprawdzamy, co para noblistów z ekonomii Duflo i Banerjee mówią o światowym ubóstwie. Opisujemy Gaję i jej twórcę Jamesa Lovelocka. Naprawdę dużo piszemy też o tym, dlaczego warto się tulić (nie tylko w zimie). I do tego: niedźwiedzie – białe, brunatne i czarne, nabiał i warzywa, a także przyroda w plenerze i w muzeum.

Już jest nowy „Przekrój”!

196 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Tydzień kończymy Wisienką na torcie.
2018-07-15 07:00:00
wisienka na torcie

Muchy i bogowie

ilustr. Joanna Grochocka
Muchy i bogowie
Muchy i bogowie

Nad ranem zbudziła mnie wyjątkowo męcząca mucha. Od razu poczułem gwałtowną nienawiść do niej; dopiero potem przyszła refleksja o tym, że to stworzenie jest o tyle mniejsze ode mnie, że być może jestem jej bóstwem, do którego ciągnie ją w zrozumiały sposób.

Po chwili przyszła kolejna myśl: niewykluczone, że my jesteśmy takimi muchami, które kręcą się wokół Boga, i tak samo męczą Go swoimi myślami i czynami.

I może niekiedy Bóg daje upust swojej irytacji, tak jak człowiek łapką na muchy.

Przykładowo Lizbona. Zbudowano imponujący klasztor Hieronimitów, właśnie z odniesieniem do Niebiańskiego Ojca, ale niedługo potem nadeszło trzęsienie ziemi rujnujące całe miasto. Był to prawdziwy dies irae, który można śmiało porównać do tego, co doświadczał owad, kiedy rano szarpałem swoją kołdrę.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Albo takie Pompeje. Wysoka kultura, poprawny i rozbudowany kult, mitologia z rozmachem. I coś nie zagrało: bóstwo tym razem uderzyło wulkanem.

Na szczęście wreszcie zasnąłem, a mucha zniknęła.

Jak wyglądałaby ewentualna owadzia religijność odnosząca się do ludzi, to już niestety temat na osobny tekst.

Data publikacji:

Tomasz Wiśniewski

Tomasz Wiśniewski

Pisarz, redaktor działu zmyśleń. Autor książek „O pochodzeniu łajdaków”, „Wstrząsająco przystojny mężczyzna” i „Historie nie do końca zmyślone”.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!