Page 1 8FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Ciesz się latem!

Letni „Przekrój” dostępny w sprzedaży! W nowym numerze piszemy o szacunku dla wszystkich istot – ludzkich i pozaludzkich. Ponadto zastanawiamy się nad zmierzchem antropocenu, poznajemy południe Afryki i zgłębiamy temat ego: czym tak naprawdę ono jest i jak je poskromić?

Kup letni „Przekrój”

188 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Macharona, Hola i Anabesza przedstawia kolektyw
2019-09-13 10:00:00

Mniej znani mieszkańcy krain śmierci

ilustracja: Tomek Kozłowski
Mniej znani mieszkańcy krain śmierci
Mniej znani mieszkańcy krain śmierci

Macharon – najprawdopodobniej wujek bądź, jak uważano w Megarze, brat słynnego Charona. Tak jak i on prowadził przedsiębiorstwo usługowe nad brzegiem Styksu. Był jednak chytrzejszy od swego krewniaka i za przewóz przez rzekę żądał 3 obole, oszczędzał też na konserwacji swoich łodzi, które często tonęły podczas przeprawy. Słaba jakość usług połączona z wysoką ceną sprawiły, że Macharon siedział głównie bezczynnie, grzebał nagą piętą w styksowym piachu i patrzył, jak młodszy Charon podbiera mu klientów.

Hol – władczyni przedsionka śmierci w wierzeniach dawnych Skandynawów. Aby dostać się w zaświaty, należało przejść przez jej królestwo. Nie czekało tam na umarłych nic specjalnego, żadnej próby, tajemnych drzwi, pytań czy sądu – przechodziło się po prostu przez długi hol, po którym smętnie przechadzała się jego władczyni. Umarli często nawet nie zauważali, że są w przedsionku krainy śmierci, ich żywi potomkowie postanowili więc, że nie będą sobie Hol zawracać głowy i zapomnieli o niej.

Hasz-muh-Hadaesz – w wierzeniach pewnych aryjskich ludów sprzed 2000 lat Hasz-muh-Hadaesz, Pani Śmierć, jest przedstawiana jako bogini, która z przodu ma postać pięknej dziewicy, natomiast z tyłu ma postać bukłaka z winem i wielkiej fortuny, w tym okazałego domu, trzody chlewnej, kolekcji rydwanów etc. Ariowie, którzy tak wyobrażali sobie Śmierć, uznali, że to w sumie nic strasznego, i wyginęli.

Sześciogłów – wśród wierzeń niektórych Słowian Pan Podźmiowy, Dolny Pan, Rozkładowy Woj, Woj Srogi, Srogaty Bojarz, Ponurny Konacz. Władca świata zmarłych, dowodził armią duchów, był też uważany za boga żab, wichury popołudniowej, zepsutego żyta oraz ciasta drożdżowego z masłem i ciasta bez masła. Słowianie nie składali mu ofiar ani nie wznosili do niego modłów, ponieważ nie wierzyli, że może istnieć takie dziwaczne bóstwo.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Anabesz – w egipskiej mitologii bóg oczyszczających płomieni, stosów pogrzebowych i kremacji. Zamiast głowy miał dwie splątane nogi, zamiast nóg – głowę szakala i krokodyla zwrócone do siebie paszczami. Zamiast rąk miał tułów, w miejscu tułowia zaś głowę słonia wywiniętą do góry. Ta dziwnie pozlepiana figura nie była w stanie sprawnie się poruszać, a co dopiero mówić o wypełnianiu swoich obowiązków boga, stąd też Anabeszowi nikt nie ufał i nie miał on wyznawców.

Kwai Kwuat – niektóre plemiona afrykańskie wierzą w Kwai Kwuat, córkę i syna podziemnych węży, które oplatają w potrójnym splocie ciała ludzi po śmierci i wciągają je ku dołowi: najpierw ciągną za włosy, potem za ręce, potem za nogi, a na końcu za oczy. Rola i funkcja Kwai Kwuat polega na tym, żeby kibicować wężom w ich pracy i się nie wtrącać, stąd też jest bóstwem nielubianym i rzadko przez kogokolwiek wspominanym.

Tziculototazit – inkaski bóg żółw, władca krainy Huoelitzcan, do której trafiają ci, którzy umarli w krainach umarłych (czy to poprzez upadek z dużej wysokości, czy zgniecenie przez jakąś infernalną bestię, spalenie etc.). Kraina Huoelitzcan jest jak dotąd pusta, a na ziemi, wśród żywych, boga tego nikt nie zna ni wyznaje. Ale przez umarłych, którzy żyją we wcześniejszych krainach umarłych i mogą kiedyś ewentualnie do Huoelitzcan trafić, traktowany jest z wielkim szacunkiem, jako bóstwo opiekuńcze i dające nadzieję.

Data publikacji:

Wszystko Będzie Dobrze

Trio komediowo-muzyczne: Maciej Kaczyński („Facecje”, „Przygody Misia Klopsa”), Maciej Sosnowski (Polska Akademia Nauk) i Grzegorz Uzdański („Nowe wiersze sławnych poetów”, „Wakacje”). Piszą miniatury, scenariusze i skecze oraz nagrywają płyty (tzn. jedną, ale o kosmosie). Występują na żywo w Resorcie Komedii i Klubie Komediowym z ciągle zmieniającym się programem skeczy i piosenek. Mają kanał na YouTubie i wciąż liczą, że stanie się bardzo popularny, choć to się jakoś nie dzieje.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!