Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Takiego numeru jeszcze nie było!

W zimowym „Przekroju” honorowym gościem jest szalona, nadprzyrodzona, wspaniała – ludzka wyobraźnia. Poza tym: szamanizm współczesny, starożytny i zwierzęcy. Jurodiwi i futuryści. Wstyd, który nas ogranicza, i ten drugi, który jest nam potrzebny. Rosja – ale ta prawdziwa. I specjalnie na nowy rok: żegnamy nawyki i szukamy ciszy w głowie.

Kup „Przekrój” na zimę!

196 stron do czytania przez trzy miesiące! „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
„Bisy”, „Mistrz i wicemistrz” – o mniej znanych rosyjskich powieściach pisze dla Państwa ...
2021-12-10 09:00:00

Mniej znane rosyjskie powieści

Mniej znane rosyjskie powieści
Mniej znane rosyjskie powieści

„Bisy”, „Mistrz i wicemistrz” – o mniej znanych rosyjskich powieściach pisze dla Państwa kolektyw Wszystko Będzie Dobrze. Zapraszamy do lektury.

Czyta się 2 minuty

Zbrodnia i walka

Powieść Iwana Dolczikowa, który po lekturze Zbrodni i kary Dostojewskiego zadał sobie pytanie: „Co by było, gdyby lichwiarka też miała siekierę?”. 90% książki zajmuje rozpisany na 200 stron pojedynek studenta Raspalnikowa (oczywista aluzja do Raskolnikowa) z lichwiarką Aloną Siergiejewną. Student i staruszka walczą siekierami, nożami, a także dziełami zebranymi Fryderyka Nietzschego, którymi ciskają w siebie niczym kamieniami. „Odrzuciłem gadki o religii i moralności, skupiając się na czystej walce” – miał powiedzieć Dolczikow. Książka przeszła bez echa.

Arystoteliesow

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Książka Nadieżdy Pawkinej, która zauważyła, że tytuł utworu Płatonow Czechowa zawierający cząstkę „Płaton” („Platon” po rosyjsku) da się zabawnie przekształcić, tak by odwoływał się do innego wielkiego greckiego filozofa. Niestety, poza tą grą słów Pawkina nie miała pomysłu ani na bohatera, ani na fabułę, książka przeszła więc bez echa.

Piesy

Książka Marii Wontowej, która próbowała ująć problematykę polityczno-moralną (przede wszystkim kwestię rosyjskich ruchów socjalistycznych) z Biesów Dostojewskiego w formie przystępnej dla dzieci. Bohaterami uczyniła więc psy – wilczura Stawrogina, pudla Wierchowieńskiego, buldoga Szatowa, ratlera Kiriłłowa i innych. „Za infantylna dla dorosłych, za trudna dla dzieci” – jak określił ją krytyk Kisucki. Książka przeszła bez echa.

Kiesy

Książka Michaiła Julkina, opisująca majątki osób z ówczesnej rosyjskiej bohemy. Postacie noszą nazwiska z Biesów Dostojewskiego. Książka przeszła bez echa.

Bisy

Książka Zinaidy Mikolskoj, sławnej rosyjskiej śpiewaczki, która opisuje wszystkie bisy, jakie dała podczas występów. Książka przeszła bez echa.

Pasy

Wywiad rzeka z Michaiłem Roncewerskim, czempionem wagi ciężkiej w boksie, poświęcony głównie historii obrony jego pasów mistrzowskich. Ponieważ tytuły mistrzowskie Roncewerskiego uznawane są jedynie przez niszową federację założoną przez jego wuja, książka przeszła bez echa.

Mistrz i wicemistrz

Książka rosyjskiego zapaśnika, Aleksandra Nitkina, opowiadająca o jego wieloletniej rywalizacji z Władimirem Jegorowem (Nitkin i Jegorow przez lata dzielili między siebie tytuły mistrza i wicemistrza ZSRR w wadze do 84 kg). Jak twierdził Nitkin, stylistyka powieści nawiązywała do Bułhakowa (pojawił się m.in. diaboliczny prezes związku zapaś­niczego Wolandow i kot karateka). Książka przeszła bez echa.

Wojna i pokój

Monumentalna saga Jurija Mitrowa splatająca losy wielu bohaterów na tle inwazji Napoleona na Rosję. Już po jej ukończeniu Mitrow dowiedział się, że identyczną (słowo w słowo) powieść napisał przed nim Lew Tołstoj. Książka Mitrowa przeszła więc oczywiście bez echa (poza tym oskarżono go o wyjątkowo nieudolny plagiat). Rozgoryczony tym potwornym zbiegiem okoliczności Mitrow porzucił prozę i wziął się za dramat – stworzył Wiśniowy sadWujaszka Wanię, a dowiedziawszy się, że identyczne sztuki napisał Czechow, „złamał pióro” i zajął się handlem świecami stearynowymi.

Data publikacji:

Wszystko Będzie Dobrze

Trio komediowo-muzyczne: Maciej Kaczyński („Facecje”, „Przygody Misia Klopsa”), Maciej Sosnowski (Polska Akademia Nauk) i Grzegorz Uzdański („Nowe wiersze sławnych poetów”, „Wakacje”). Piszą miniatury, scenariusze i skecze oraz nagrywają płyty (tzn. jedną, ale o kosmosie). Występują na żywo w Resorcie Komedii i Klubie Komediowym z ciągle zmieniającym się programem skeczy i piosenek. Mają kanał na YouTubie i wciąż liczą, że stanie się bardzo popularny, choć to się jakoś nie dzieje.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!