Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

„Przekrój” – poznaj nasze czułe struny!

Ta jesień jest pełna czułości! A już na pewno jest jej pełen jesienny „Przekrój”. W nowym numerze piszemy o tym, jak czułością zmieniać świat, a także o: mądrej edukacji, hologramach, grzybach (też tych, wiadomo których), dojrzałości i Inkach. Zastanawiamy się, czym jest prawda i jak opisać piękno. 196 stron do czytania przez trzy miesiące!

Kup numer na jesień

Jesienny „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do czytania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Tylko na stronie Przekroj.pl w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Czy to sen? Czy to jawa? Nie, to
2021-03-19 09:00:00

Mniej znane relacje polsko-japońskie

„Europa jubilans”, Józef Mehoffer , 1905 r. Lwowska Galeria Obrazów (domena publiczna)
Mniej znane relacje polsko-japońskie
Mniej znane relacje polsko-japońskie

Pamiętamy, jak prezydent Lech Wałęsa mówił, że zrobi w Polsce „drugą Japonię”. Znamy uwielbienie Japończyków do muzyki Chopina – mało kto jednak słyszał o paru innych przykładach polsko-japońskiej współpracy i wzajemnej fascynacji.


Słynne japońskie krótkie wiersze, tzw. haiku, stworzył… ojciec polskiej poezji Jan Kochanowski w swoim zbiorze Fraszki. Słynna fraszka Na lipę brzmiała np. tak:

słoneczny dzień
w cieniu lipy
odpoczywam

Dopiero kilkaset lat później polscy nacjonaliści, nie mogąc znieść „obcej” japońskiej formy wiersza Kochanowskiego, przepisali Fraszki, dodając im rymy i dodatkowe wersy.


Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Słynne japońskie zapasy su­mo powstały… w Polsce, na Pojezierzu Gostynińskim. Pierwotnie na małym placyku walczyli, próbując się z niego zepchnąć, nie ludzie, lecz dorodne sumy – stąd też nazwa. Wielokrotny mistrz, 300-kilogramowy Sum-Mistrz Wąsatek, był szanowany na całym pojezierzu, a koło Gostynina postawiono nawet jego pomnik. Japończycy, przejąwszy pomysł sumo, zrezygnowali z udziału ryb, ale na pamiątkę polskiego rodowodu swojego ukochanego sportu nazwali go „sumo”.


Słynne japońskie sushi przyrządził jako pierwszy… polski kucharz Adam Witecki. Odwiedzając w 1835 r. szoguna Masahiko Sushiego, polski mistrz patelni przyrządził specjalną wersję kotleta schabowego z ziemniakami i mizerią, którą nazwał „sushi” na cześć szoguna. Zachwyceni Japończycy próbowali powtórzyć sukces Witeckiego, jednak przez lata im się nie udawało, aż w końcu sfrustrowany kuchmistrz Kazushi Ito wypowiedział słynne zdanie: „Idzie nam tak beznadziejnie, że równie dobrze mógłbym użyć surowej ryby!”. Tak powstało sushi w formie, którą znamy do dziś.

Data publikacji:

Wszystko Będzie Dobrze

Trio komediowo-muzyczne: Maciej Kaczyński („Facecje”, „Przygody Misia Klopsa”), Maciej Sosnowski (Polska Akademia Nauk) i Grzegorz Uzdański („Nowe wiersze sławnych poetów”, „Wakacje”). Piszą miniatury, scenariusze i skecze oraz nagrywają płyty (tzn. jedną, ale o kosmosie). Występują na żywo w Resorcie Komedii i Klubie Komediowym z ciągle zmieniającym się programem skeczy i piosenek. Mają kanał na YouTubie i wciąż liczą, że stanie się bardzo popularny, choć to się jakoś nie dzieje.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!