Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas równowagi!

W jesiennym „Przekroju” szukamy spokoju i pokoju. Zastanawiamy się, jak w przyszłości będzie wyglądać praca i jakie umiejętności już dziś warto pielęgnować. Poznajemy Indie i zachwycamy się polską jesienią. Do tego wielki temat – joga! Czym tak naprawdę jest, a z czym jest nieraz mylona? I jeszcze: odważnie o lęku, chmury i wiatry, pomarańcz w każdej odsłonie, rude lisy i kombucha.

Już jest nowy „Przekrój”!

220 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
O wyprawie na jedną z Wysp Salomona, zamieszkiwaną przez niezwykle flegmatyczną społeczność, opowiada. ...
2021-06-18 09:00:00
mały reportaż

Mały reportaż – 3/2021

Mały reportaż – 3/2021

Udałem się na jedną z Wysp Salomona, zamieszkiwaną przez niezwykle flegmatyczną społeczność, o której wiele czytałem w pismach katolickich misjonarzy. Według tych autorów byli to głównie emigranci z Indii, Chin i Japonii.

Czyta się 1 minutę

Nie mogę powiedzieć, by lud ten przyjął mnie niechętnie w swojej wiosce. Żeby okazać niechęć, trzeba dysponować pewną wolą, a ci ludzie jej nie mieli. Byłem im obojętny. Zauważyłem jednak, że nie jest to brak woli chorobliwy, tylko świadomy i niejako wypracowany. Ludzie ci siedzieli i nic nie robili. Odniosłem jednak wrażenie, że w kilku przypadkach był to brak energii udawany. Wreszcie znalazłem jednego człowieka, który znał angielski i któremu zachciało się opowiedzieć trochę więcej o swej dziwacznej kulturze.

– Ten tam to były instruktor jogi – powiedział, wskazując na mężczyznę siedzącego pod drzewem kokosowym. – Tamten to trener personalny i dietetyk. Tamta to mistrzyni zen.

– Jak to? – zapytałem zdziwiony. – Czy te dyscypliny nie powinny dawać szczęścia i tryskającego zdrowia?

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

– Oczywiście, że powinny, ale my z nich zrezygnowaliśmy w wyniku buntu. Duchowość stała się zbyt popularna i zbyt skomercjalizowana przez rynek. Dlatego już nie czytamy Alana Wattsa, teraz tylko Baudelaire’a. Fatalnie się odżywiamy, palimy papierosy i zakochujemy bez sensu, aby cierpieć. ­Dopiero wśród naszych potomków będą mogli narodzić się prawdziwi jogini i święci, dopiero z nich spontanicznie narodzi się szczęś­cie – w opozycji do naszego nieszczęścia.

Spojrzałem innym okiem na mieszkańców tej wyspy i uderzyła mnie wielkość ich przedsięwzięcia. Otrzymałem lekcję zdumiewającej dalekowzroczności, której nigdy nie zapomnę.

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!