pixel Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

 

Kup sobie letni spokój. Bez wychodzenia z domu i bez kosztów przesyłki na terenie całej Polski.

Kup numer letni

Numer letni (3/2020) dostępny jest także w pakiecie z numerem wiosennym (2/2020) za dodatkową złotówkę, bez dodatkowych kosztów wysyłki na terenie Polski.

Kup numer letni i wiosenny
Przekrój
Zasypana śniegiem Anglia, pociąg z Londynu do Leeds nagle się zatrzymuje. Co spotka bohatera tej ...
2019-12-06 10:00:00
mały reportaż

Mały reportaż – 1/2020

Mały reportaż – 1/2020

Na londyńskim dworcu King’s Cross, podenerwowany, wsiad­łem do pociągu pospiesznego do Leeds w hrabstwie West Yorkshire, by zwiedzić i opisać dzielnicę opanowaną przez słynnych chuliganów. Choć przedział, w którym siedziałem, był nieco staroświecki, widoki za oknem w pełni rekompensowały techniczne niedogodności podróży. Anglia zasypana śniegiem miała w sobie coś magicznego; z drugiej strony może po prostu śnieg tak na mnie oddziaływał.

Czyta się 2 minuty

Niespodziewanie pociąg się zatrzymał i musiałem wysiąść na jakimś niezbyt wyszukanym przystanku, pozbawionym budynku dworcowego; sądziłem, że to jakaś awaria. Nieskutecznie próbowałem zasięgnąć języka, być może moja angielszczyzna brzmiała w tych rejonach niezrozumiale. Kiedy spostrzegłem, że tory nie prowadzą dalej, zdałem sobie sprawę, że to nie awaria, lecz przystanek końcowy.

Nagle stanęła naprzeciwko mnie ogromna postać; facet miał wielką czarną brodę i rozwichrzone czarne włosy.

– Cholibka, zimno, co nie?

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Olbrzym od razu wzbudził moją sympatię i zgodziłem się z nim; jego szczera życzliwość wydawała mi się wybawieniem. Stwierdził, że musiałem przez przypadek wsiąść do złego pociągu; zapewniał mnie jednak, że nie mam czym się martwić, bo ma bardzo dobry pomysł, jak rozwiązać mój problem.

Szedłem z nim przez rozległą równinę, podejrzewając, że prowadzi mnie na jakiś przystanek autobusowy, z którego będę mógł już bezpośrednio dojechać do Leeds.

Po jakimś czasie marszu śnieg wokół mnie wydawał się niemal nieskończony. Jego biel i brak innych obiektów sprawiały, że już z odległości kilkuset metrów ­dostrzegłem jakieś duże zwierzę, tak jak dostrzega się pchłę na białej pościeli.

– Co to? – zapytałem, wskazując na ten niezrozumiały i dynamicznie wijący się kształt w oddali.

– Spiżobrzuch ukraiński.

Nic z tego nie rozumiałem, więc dopytałem o gatunek, do którego przynależy ta istota.

– To smok – odparł.

Uznałem z pewnym rozczarowaniem, że facet, choć niezwykle sympatyczny, musi być jednak wariatem.

– Drogi młodzieńcze, będziesz mógł na jego grzbiecie dostać się do Leeds w mniej niż 20 minut. Zanim na niego wejdziesz, musisz go tylko pogłaskać, ma się rozumieć.

Wtedy odwróciłem się i zacząłem uciekać.

Szczęśliwie pociąg, którym przyjechałem, właśnie odjeżdżał w drugą stronę. Wskoczyłem do środka. Zapłaciłem ogromny mandat za brak biletu, ale wróciłem do Londynu, z którego udałem się w dalszą drogę.

 

Data publikacji:

Tomasz Wiśniewski

Tomasz Wiśniewski

Pisarz, redaktor działu zmyśleń. Autor książek „O pochodzeniu łajdaków”, „Wstrząsająco przystojny mężczyzna” i „Historie nie do końca zmyślone”.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!