Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas ucieka – „Przekrój” czeka!

W zimowym „Przekroju” przenosimy się do Lewantu! Smakujemy libańskie jedzenie, podziwiamy Aleppo i zastanawiamy się nad Tel Awiwem. Poza tym sprawdzamy, co para noblistów z ekonomii Duflo i Banerjee mówią o światowym ubóstwie. Opisujemy Gaję i jej twórcę Jamesa Lovelocka. Naprawdę dużo piszemy też o tym, dlaczego warto się tulić (nie tylko w zimie). I do tego: niedźwiedzie – białe, brunatne i czarne, nabiał i warzywa, a także przyroda w plenerze i w muzeum.

Już jest nowy „Przekrój”!

196 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Wyjątkowa rozmowa z ks. Janem Bocheńskim o jego najnowszej książce „Między jawą a koszmarem”, ...
2022-09-16 09:00:00

Mądry wywiad – 4/2022

„Krzyk”, litografia, Edvard Munch, 1895 r./MET (domena publiczna)
Mądry wywiad – 4/2022
Mądry wywiad – 4/2022

Wyjątkowa rozmowa z ks. Janem Bocheńskim o jego najnowszej książce Między jawą a koszmarem, poświęconej psychologii strachu.

Czyta się 1 minutę

Tomasz Wiśniewski: Narażając się na zarzut naiwności, zaryzykuję i zadam proste pytanie: jak pokonać strach, który w sobie nosimy?

Jan Bocheński: W moim myśleniu o strachu bardzo ważny był Bruce Wayne. Czego bał się najbardziej? Nietoperzy. I kim się stał? Człowiekiem nietoperzem. Podobne zalecenie odnalazłem w jednej z książek Alejandra Jodorowskiego. Słynny artysta i guru zalecał: „Jeśli boisz się ciemności, pomaluj swoje ciało na czarno i zgaś wszystkie światła. Staniesz się ciemnością. Źródło twojego strachu przestanie istnieć na zewnątrz ciebie, a więc po prostu przestanie istnieć”.

Czy nie jest jednak tak, że ta metoda okazuje się ryzykowna, jeśli zastosować ją na globalną skalę? Przykładowo: jeśli ktoś boi się morderców, czy sam ma się stać jednym z nich?

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Niekoniecznie. Istnieją rozwiązania pośrednie, metaforyczne, teatralne. Można ubrać się w poszarpane szaty uzupełnione plastikowym nożem oblanym passatą pomidorową. Z moich doświadczeń wynika, że tego rodzaju przeżycie powinno być ekstatyczne, dać wyzwolenie i zdrowie.

A jeśli ktoś cierpi na rzadkie fobie i boi się nie tylko pająków, lecz także np. nieumytych rąk?

W takich przypadkach warto być kreatywnym. Nieumyte ręce? Można się przebrać za ohydną ogromną bakterię.

A jeśli mógłbym zadać bardziej osobiste pytanie, to czy tę metodę ksiądz stosował do siebie?

Jasne, że tak. Przez całe życie strasznie bałem się księży, dlatego wstąpiłem do seminarium duchownego.

Nie sądzi ksiądz, że jest to oryginalne podejście do tzw. powołania?

Dlaczego? Wielu twierdzi, że to, czego się boimy, jest przeznaczeniem, przed którym uciekamy. W moim przypadku mój własny strach okazał się moim powołaniem.

Jak zatem rozumieć ucieleśnienie katolickiego strachu, czyli diabła?

Popularne wyobrażenia diabła jasno ukazują, że jest on tym wszystkim, czym niektórzy zawsze chcieli być – postacią, która okazuje nieposłuszeństwo Bogu, posiada władzę nad innymi, ma ogromną chuć i zwodzi dziewice.

Data publikacji:

Tomasz Wiśniewski

Tomasz Wiśniewski

Pisarz, redaktor działu zmyśleń. Autor książek „O pochodzeniu łajdaków”, „Wstrząsająco przystojny mężczyzna” i „Historie nie do końca zmyślone”.

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!