Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Czas ucieka – „Przekrój” czeka!

W zimowym „Przekroju” przenosimy się do Lewantu! Smakujemy libańskie jedzenie, podziwiamy Aleppo i zastanawiamy się nad Tel Awiwem. Poza tym sprawdzamy, co para noblistów z ekonomii Duflo i Banerjee mówią o światowym ubóstwie. Opisujemy Gaję i jej twórcę Jamesa Lovelocka. Naprawdę dużo piszemy też o tym, dlaczego warto się tulić (nie tylko w zimie). I do tego: niedźwiedzie – białe, brunatne i czarne, nabiał i warzywa, a także przyroda w plenerze i w muzeum.

Już jest nowy „Przekrój”!

196 stron do czytania przez trzy miesiące. „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Z prof. Janem Stefaniukiem, psychologiem, psychiatrą, kulturoznawcą, specjalistą w dziedzinie reinkarnacji, ...
2019-09-13 10:00:00

Mądry wywiad – 4/2019

Mądry wywiad – 4/2019
Mądry wywiad – 4/2019

Wywiad z profesorem Janem Stefaniukiem z Uniwersytetu Warszawskiego, psychologiem, psychiatrą, kulturoznawcą, specjalistą w dziedzinie reinkarnacji.

Czyta się 1 minutę

Tomasz Wiśniewski: Skąd w ogóle wywodzi się idea wędrówki dusz?

Jan Stefaniuk: Z doświadczenia. Pozwoli pan, że naprowadzę pana na odpowiedź i zapytam: dlaczego tak bardzo lubimy potrawy słone?

Hmm… Przyznaję, że nie mam pojęcia.

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

A woda w oceanie, morzu – jaki ma smak?

Słony.

Otóż to. Nasze upodobanie do słonych potraw bierze się z preegzystencjalnych zasobów pamięci przechowujących nasze wspomnienia, kiedy jako ryby pływaliśmy w głębokich wodach.

To ciekawe. A czy posiada Pan jakieś inne dowody na istnienie reinkarnacji?

Jeśli potrzeba na coś kilku dowodów, to znaczy, że żaden nie jest wystarczający. Ale niech będzie: przyrost naturalny.

Proszę zobaczyć, jaka eksplozja demograficzna ma miejsce w Chinach oraz Indiach, mieszka tam obecnie 3/5 ludzkości.

I jaki ma to związek z reinkarnacją?

Ludzie chcą się odradzać na terenach, gdzie reinkarnacja jest faktem powszechnie znanym i akceptowanym. To znacznie pomaga w rozwoju duchowym. Ludzie nie tracą czasu, odradzając się na Zachodzie, gdzie dogmatyka naukowa zezwala na raptem jedną egzystencję.

Od dobrych kilku dziesięcioleci pracuje Pan nad różnymi przypadkami pamięci wcześniejszych wcieleń. Mógłby Pan powiedzieć o najciekawszych z nich?

W mojej pracy badawczej spotkałem się z inkarnacjami kamieni, grzybów, byli też wielcy lamowie, wtajemniczeni, małpy, lisy, żmije, chrabąszcze.

Nie wiem, czy nie byłoby to zbyt intymne pytanie, ale czy mógłby Pan Profesor podzielić się jakimiś swoimi wspomnieniami z wcześ­niejszych wcieleń?

W swoim ostatnim wcieleniu byłem koniem pociągowym w wiosce na Podlasiu, koniem dość pracowitym i zasłużonym w życiu wsi. Tą zasługą karmiczną wyjaśniam sobie odrodzenie się w obecnym życiu i posiadanie państwowej posady na uniwersytecie.

I na tym budującym moralnie wątku zakończymy. Dziękuję za rozmowę.

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!