pixel Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Szanowni Państwo!

Chcielibyśmy – na tyle ile to możliwe – umilić Państwu ten trudny czas, dlatego w dniach 20 marca – 20 czerwca udostępniamy wersję cyfrową wiosennego numeru bezpłatnie dla zalogowanych użytkowników. Zapraszamy do czytania i słuchania audio z bieżącego numeru! Przeczytaj wiosenny numer

W związku z zamknięciem wielu punktów sprzedaży prasy, zapraszamy do kupienia papierowej wersji numeru wiosennego w cenie okładkowej, bez dodatkowych kosztów przesyłki. Kup wiosenny numer

Przekrój
Jak zwykle w bezlitosny ogień pytań bierze najmądrzejszych ludzi na świecie nasz niestrudzony korespondent. ...
2020-03-20 10:00:00

Mądry wywiad – 2/2020

Mądry wywiad – 2/2020
Czyta się 2 minuty

Jakie są najnowsze, zaskakujące trendy we współczesnej pedagogice? Możemy się tego dowiedzieć z rozmowy, którą przeprowadził Tomasz Wiśniewski ze słynnym naukowcem, doktorem Zbigniewem Grzybowskim z Uniwersytetu Gdańskiego, znanym ze swojej głębokiej niechęci wobec dzieciństwa i młodości.

Tomasz Wiśniewski: Skąd bierze się Pana niechęć wobec dzieci i młodości?

Zbigniew Grzybowski: Przede wszystkim jako ludzie nie możemy się obejść bez niechęci: w kimś należy ją ulokować. Oczywiście wybór mamy szeroki – sąsiedzi, współmałżonek, inny naród – ale jeśli chodzi o wybór pomiędzy młodością a starością, niezbyt rozsądne wydaje mi się gloryfikowanie młodości z tego prostego powodu, że nieustannie się od niej oddalamy. Lepiej wychwalać to, do czego się zbliżamy z każdym dniem, i poddawać druzgocącej krytyce to, od czego odchodzimy.

Brzmi to rzeczywiście rozsądnie. Ale załóżmy przez chwilę, że możemy się obejść bez niechęci. Czy ma Pan jakieś inne argumenty przeciw młodym?

Tak, są to racje psychologiczne. Wiele światowych mitologii opowiada o początkach świata będących chaosem, po których następuje porządek. Myślę, że to symboliczne ujęcie wejścia w dorosłość. Wiele przecierpiałem jako młody człowiek. Miotały mną różne namiętności, coś mną rzucało na lewo i prawo, sam nie wiedziałem, co to było. Do tej pory zresztą nie wiem, ale już mnie to nie obchodzi. Poza tym bałem się duchów, nawet jeszcze na studiach.

Czytelniczko, Czytelniku,

Chcielibyśmy – na tyle ile to możliwe – umilić Państwu ten trudny czas, dlatego w dniach 20 marca - 13 kwietnia udostępniamy wersję cyfrową wiosennego numeru bezpłatnie dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż konto już teraz aby czytać i słuchać artykułów z bieżącego numeru!

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!