Page 18FCEBD2B-4FEB-41E0-A69A-B0D02E5410AERectangle 52 Przejdź do treści

Takiego numeru jeszcze nie było!

W zimowym „Przekroju” honorowym gościem jest szalona, nadprzyrodzona, wspaniała – ludzka wyobraźnia. Poza tym: szamanizm współczesny, starożytny i zwierzęcy. Jurodiwi i futuryści. Wstyd, który nas ogranicza, i ten drugi, który jest nam potrzebny. Rosja – ale ta prawdziwa. I specjalnie na nowy rok: żegnamy nawyki i szukamy ciszy w głowie.

Kup „Przekrój” na zimę!

196 stron do czytania przez trzy miesiące! „Przekrój” w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. Zamów i ciesz się lekturą – tylko tutaj w niższej cenie. Sprawdź!

Przekrój
Niezwykła rozmowa z prof. Andrzejem Brücknerem, specjalistą od literatury rosyjskiej, który niedawno ...
2021-12-10 09:00:00

Mądry wywiad – 1/2022

„Portret Aleksandra Puszkina”, Oriest Kiprienski, 1827 r. (domena publiczna)
Mądry wywiad – 1/2022
Mądry wywiad – 1/2022

Niezwykła rozmowa z prof. Andrzejem Brücknerem, specjalistą od literatury rosyjskiej, który niedawno opublikował książkę Życie i czasy Aleksandra Puszkina.

Czyta się 2 minuty

Tomasz Wiśniewski: Może zacznę od pytania, które najbardziej nurtuje naszych czytelników: jak wyglądało życie miłosne Puszkina?

Andrzej Brückner: Puszkin poślubił Natalię Nikołajewnę, ale jej nie kochał – czy też kochał, ale nie miłością romantyczną, lecz jak kuzynkę. Poślubił ją tylko po to, by być bliżej jej siostry, Anny Nikołajewny.

Czy Puszkin kochał zatem Annę Nikołajewnę?

Zamów prenumeratę cyfrową

Z ostatniej chwili!

U nas masz trzy bezpłatne artykuły do przeczytania w tym miesiącu. To pierwszy z nich. Może jednak już teraz warto zastanowić się nad naszą niedrogą prenumeratą cyfrową, by mieć pewność, że żaden limit Cię nie zaskoczy?

Wiele wskazuje na to, że tak, choć jeszcze bardziej kochał się w Tatianie, przyjaciółce Anny, która ją często odwiedzała. Niemniej Puszkin nigdy jej o tym uczuciu nie powiedział. Tatiana nie kochała Puszkina, kochała się w jakimś pułkowniku Aleksandrowiczu, który kochał tylko cara. Wiemy też, że Anna Nikołajewna nie kochała Puszkina ani swojego męża, lecz kuzyna Dmitrija, który wstąpił do klasztoru.

Dlaczego Dmitrij i Anna Nikołajewna się nie pobrali?

Dmitrij wstąpił do klasztoru, gdyż obiecał to Bogu za choć jedną noc spędzoną z Nataszą Antonową, a Bóg najwidoczniej poszedł na ten układ. Natasza zaś kochała Puszkina, ale popełniła samobójstwo, błędnie myśląc, że opuszcza on Rosję i udaje się do Paryża. Rzecz ciekawa, jej brat zginął w pojedynku, zastrzelony przez popa.

Czy Dmitrij odnalazł w klasztorze szczęście?

Nigdzie go nie odnalazł. Cierpiał za młodu, a w klasztorze nie odnalazł pocieszenia. Listy miłosne, które przez resztę życia otrzymywał od Anny Nikołajewny, były dla niego jedynie utrapieniem. Ostatecznie stał się „głupcem bożym” i zaczął prorokować, choć nawet nie potrafił poprawnie przewidzieć pogody w Moskwie zimą.

Powróćmy do Puszkina. Czy był człowiekiem rozpustnym?

Puszkin był człowiekiem, który potrafił kochać na wiele sposobów: miłością romantyczną, szaloną, platoniczną, synowską, przyjacielską i oczywiście fizyczną. Jeśli chodzi o miłość zmysłową, powinniśmy wymienić przede wszystkim jego relację z Olgą Olegowną Orłową, postacią tragiczną, wymęczoną własnym bogactwem. Zbliżyła ich do siebie przede wszystkim nuda – wspólnie z jej powodu cierpieli.

Czy znamy jakieś kobiety, których nie kochał Aleksander Puszkin?

Tego niestety nigdy nie udało mi się ustalić.

Dziękuję za tę bardzo ciekawą rozmowę.

Data publikacji:

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!

okładka
Dowiedz się więcej

Prenumerata
Każdy numer ciekawszy od poprzedniego

Zamów już teraz!